Spis oświadczeń, odpowiedź, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


44. posiedzenie Senatu RP

22 października 1999 r.

Oświadczenie

Szanowny Panie Premierze, na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz regulaminu Senatu RP uprzejmie proszę o przysłanie mi pisemnej informacji o realizacji rządowego programu osłonowego - pomocowego - dla miast, które utraciły z dniem 1 stycznia bieżącego roku status miast wojewódzkich.

Interesuje mnie zakres udzielanej pomocy tym miastom, ze szczególnym uwzględnieniem mego miasta rodzinnego - Piły.

Pragnę pana premiera poinformować, że z obiegowych opinii mieszkańców Piły i moich własnych obserwacji wynika, że miasto to nie otrzymało żadnego wsparcia i przeżywa szereg trudności gospodarczych oraz społecznych. Z Piły wycofywane są przez poszczególne ministerstwa i podległe im instytucje, kolejne jednostki organizacyjne, oddziały i filie, jak choćby dywizja wojsk lotniczych wraz z pułkiem bombowo-szturmowym, oddział Narodowego Banku Polskiego, zakład przewozów kolejowych PKP, zakład naprawy lokomotyw spalinowych PKP, oddział Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, oddziały wielu banków, organizacji gospodarczych, społecznych i firm. Wzrosło więc znacząco bezrobocie w mieście i aktualnie pracy poszukują nawet pracownicy z wyższym wykształceniem. Dużo młodzieży po ukończeniu studiów i szkół średnich opuszcza Piłę.

Spadła wyraźnie atrakcyjność miasta dla inwestorów krajowych i zagranicznych. Coraz trudniej jest cokolwiek załatwić w ministerstwach i urzędach centralnych. Typowymi przykładami są: przeciągająca się procedura uzyskania zgody ministra edukacji narodowej na utworzenie w Pile wyższej szkoły zawodowej oraz uzyskanie wsparcia finansowego ze środków budżetu państwa i zagranicznych funduszy pomocowych na budowę ujęcia wody "Dobrzyca".

Ograniczane są przez PKP i PKS linie przewozowe, na przykład PKP z dnia na dzień, bez uzgodnienia z władzami samorządowymi, a nawet bez ich powiadamiania (!), zlikwidowały jedyne ekspresowe połączenie Piły z Warszawą.

Krytycznych opinii i faktów "zapomnienia o Pile" jest oczywiście znacznie więcej. Słyszę, że podobnie jest w innych miastach, już nie wojewódzkich. Z informacji, jakie uzyskałem w Sejmiku Wielkopolskim, starostwie pilskim i Urzędzie Miejskim w Pile wynika, że nie ma żadnych form ochrony rządowej dla Piły i podobnych jej miast.

A więc, Panie Premierze, jest taki program rządowy, czy go nie ma?

Z poważaniem

Tadeusz Rzemykowski.


Spis oświadczeń, odpowiedź, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie