Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Tadeusza Rzemykowskiego, wygłoszonym na 26
. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 29):Warszawa, 1999.01.20
Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Senatora Tadeusza Rzemykowskiego na 26 posiedzeniu Senatu RP w dniu 17 grudnia 1998 r., przedkładam następujące wyjaśnienie.
Rząd Rzeczypospolitej Polskiej dokładał i dokłada wszelkich starań, aby zapewnić jak najlepsze warunki dla funkcjonowania nowo powstałych samorządów wojewódzkich i powiatowych. Deklaracje Rządu w tym względzie zostały wypełnione konkretną treścią. Przyczyniły się do tego przede wszystkim działania podejmowane przez delegatów Rządu do spraw wdrażania reformy ustrojowej, oraz byłych wojewodów. W ich wyniku, decyzją Rady Ministrów m. in.: przekazano 7 mln zł na doposażenie starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich, z rezerwy budżetu państwa dokonano zakupu pieczęci urzędowych dla starostw, wyprodukowano i rozpowszechniono 50 tys. plakatów i 500 tys. ulotek informacyjnych.
Jednocześnie należy wskazać, że przy tak wielkiej operacji, jaką jest równoczesne wdrożenie kilku reform, popełnienie błędów było nieuniknione. Wszelkie niedociągnięcia i opóźnienia usuwane są jak najszybciej, w miarę możliwości stwarzanych tak przez administrację rządową, jak i samorządową.
Rozpatrując przykład Województwa Wielkopolskiego, na który powoływał się Pan Senator Rzemykowski, trzeba zaznaczyć, że były Wojewoda Poznański już w lipcu ubiegłego roku podjął starania o zapewnienie siedzib dla organów i urzędów zreformowanej administracji publicznej.
Po powołaniu Delegata Rządu do Spraw Reformy Ustrojowej w Województwie Wielkopolskim oraz wyborze władz samorządowych podejmowano - już wspólnie z tymi organami - działania na rzecz zapewnienia bazy lokalowej i wyposażenia dla Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Rozmowy pomiędzy Marszałkiem Województwa a przedstawicielami wojewódzkiej administracji rządowej w powyższych kwestiach odbywały się kolejno w dniach 3 i 23 grudnia ub.r. oraz w dniu 5 stycznia br.
Wielkopolski Urząd Marszałkowski korzysta obecnie z pomieszczeń byłego Sejmiku Samorządowego Województwa Poznańskiego oraz z pomieszczeń dawnego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Istnieje również szansa na przyjęcie lokali w siedzibach byłych Urzędów Wojewódzkich w Wielkopolsce. Łączna powierzchnia biurowa udostępniona na potrzeby Urzędu Marszałkowskiego wynosi, wg danych na dzień 6 stycznia br., ok. 1451 metrów kwadratowych. Należy jednak zaznaczyć, że mimo przygotowania projektów umów najmu wskazanych obiektów przez Wojewodę, Marszałek nie podpisał do dnia dzisiejszego tychże umów.
Odnosząc się natomiast do twierdzenia o zobowiązaniu wydziałów przekazanych do Urzędu Marszałkowskiego do opuszczenia swoich lokali biurowych należy zauważyć, że w sytuacji gdy konieczne jest zabezpieczenie pomieszczeń biurowych dla jednostek mających siedziby w gmachu Urzędu Wojewódzkiego, nieuniknione są zmiany ich lokalizacji dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania pod względem organizacyjnym. Poza tym trzeba podkreślić, że administracja podległa Wojewodzie nieodpłatnie udostępniła wyposażenie biurowe pracownikom, przechodzącym razem z zadaniami do administracji samorządowej. Umowa użyczenia również do dzisiaj nie została podpisana przez Marszałka.
Sądzę, że w tej sytuacji mówienie o złej woli administracji rządowej w Województwie Wielkopolskim byłoby chybione. Kontakty pomiędzy administracją rządową a samorządową na poziomie wojewódzkim są bardzo świeże, przy rozpoczynaniu pracy w zmienionych warunkach ustrojowych rodzi się wiele konfliktów i zadrażnień, co jest niestety nieuniknione. Budującym objawem jest natomiast fakt, że większość sytuacji konfliktowych jest rozwiązywana dzięki wysiłkom obu stron. Podstawy dla wykształcenia prawidłowych zasad współpracy administracji rządowej i samorządowej są zatem tworzone, należy tylko pozwolić im się ugruntować.
Janusz Tomaszewski