Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem wicemarszałka Tadeusza Rzemykowskiego, wygłoszonym podczas 15. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19), złożył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:
Warszawa, dnia 31 VII 1998 r.
Pani Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Tadeusza Rzemykowskiego senatora Rzeczypospolitej Polskiej na 15 posiedzeniu Senatu RP w dniu 2 lipca 1998 r. w sprawie odwołania ze stanowiska kierownika Urzędu Rejonowego w Wałczu przedstawiam poniższe wyjaśnienie.
Wojewoda Pilski kierując się przekonaniem, iż posiada swobodę w doborze kadry kierowniczej kierowanego przez niego urzędu podjął na podstawie art. 38 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o terenowych organach rządowej administracji ogólnej (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 32, poz. 176) decyzję kadrową o odwołaniu z zajmowanego stanowiska kierownika Urzędu Rej
onowego w Wałczu - będącego jednocześnie radnym - Pana Janusza Różańskiego.Argumentacji tej nie podzielił Sąd Rejonowy Sąd Pracy w Wałczu rozpatrujący pozew Pana Janusza Różańskiego o uznanie odwołania za bezskuteczne. Sąd Rejonowy wyrokiem z dnia 30.04.1998 r. uznał odwołanie Pana Janusza Różańskiego ze stanowiska kierownika Urzędu Rejonowego w Wałczu za bezskuteczne - zasądzając od Wojewody Pilskiego na rzecz powoda kwotę 200 złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
Pismem z dnia 16.06.1998 r. Urząd Wojewódzki zawiadomił p. J. Różańskiego o przekazaniu na jego adres 200 złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego. Innych kosztów związanych z powyższą decyzją nie poniesiono.
Z wyrazami szacunku
Janusz Tomaszewski