Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź gen. H. Szumskiego na oświadczenie


Odpowiedź na oświadczenie wicemarszałka Tadeusza Rzemykowskiego, złożone do protokołu 8. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 11), przekazał Minister Obrony Narodowej:

Warszawa, 1998.03.31.

Pan Tadeusz Rzemykowski
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na oświadczenie Pana Marszałka, złożone do protokołu 8. Posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 20 lutego br., w sprawie przyszłości garnizonu Piła, proszę przyjąć następujące wyjaśnienia.

Niech mi wolno będzie poinformować Pana Marszałka, iż zgodnie z przyjętymi w 1997 r. przez Radę Ministrów "Założeniami rządowego programu modernizacji Sił Zbrojnych RP na lata 1998-2012" w wojsku zostaną wprowadzone istotne zmiany organizacyjne.

Będą one polegały m.in. na zmniejszeniu liczebności sił zbrojnych oraz rezygnacji z użytkowania znacznej części obecnie wykorzystywanego zasobu nieruchomości. Zrealizowanie tych zamierzeń pozwoli na przeznaczenie większych środków finansowych na zakupy nowoczesnej techniki wojskowej i intensyfikację szkolenia. Znacząca poprawa jakości sił zbrojnych, w tym dostosowanie do standardów obowiązujących w armiach zachodnioeuropejskich jest szczególnie istotna ze względu na bliską perspektywę naszego członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Przeobrażenia, które nastąpią obejmą zarówno dyslokację, jak i rozformowanie niektórych jednostek oraz likwidację szeregu garnizonów. Decyzje takie należą do bardzo trudnych i bolesnych, zarówno dla wojska, jak i lokalnych społeczności. Dlatego też poprzedzone zostaną głębokimi analizami, w których uwzględniono nie tylko wymogi operacyjne, w tym m.in. wynikające z integracji z NATO, ale również ocenę zagrożeń klęskami żywiołowymi i awariami przemysłowymi, aspekty ekonomiczne, społeczne, wymogi ochrony środowiska itp. Na ich podstawie wytypowano kilkadziesiąt garnizonów przewidzianych do likwidacji.

Pragnę powiadomić Pana Marszałka, że w tej grupie nie ma garnizonu Piła. Planowane w nim są jednak zmiany organizacyjne.

Z uwagi na potrzebę skorygowania organizacji i rozmieszczenia jednostek lotniczych zdecydowano rozformować 2 Dywizję Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego wraz z jednostkami zabezpieczenia i sformować w jej miejsce 12 Bazę Lotniczą.

Decyzja o zmniejszeniu lotniczej części garnizonu Piła wynikała również z konieczności uwzględnienia licznych postulatów społeczeństwa odnośnie zmniejszenia uciążliwości związanych z eksploatacją samolotów odrzutowych.

Ponadto w ramach zaplanowanych zmian przewiduje się przeformowanie Centrum Szkolenia Czołgowo-Samochodowego na Centrum Szkolenia Logistycznego i zwiększenie liczby szkolonych w nim żołnierzy.

Niech mi wolno będzie zaznaczyć, iż o planowanych przedsięwzięciach Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego poinformował wojewodę pilskiego - Pana Ireneusza Michalaka pismem z dnia 5 lutego 1998 r.

Przekazując powyższe wyjaśnienia pragnę wyrazić nadzieję, że przyjmie je Pan Marszałek ze zrozumieniem, a zmiany organizacyjne, które nastąpią w garnizonie pilskim, nie będą stanowić bariery dla rozwoju miasta.

Jednocześnie dziękuję za troskę o sprawy obronności i liczę na dalszą owocną współpracę w tym zakresie.

Z wyrazami szacunku
Janusz Onyszkiewicz


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź gen. H. Szumskiego na oświadczenie