Główny Inspektor Farmaceutyczny przesłał odpowiedź na oświadczenie senatora Zygmunta Ropelewskiego, złożone podczas 30. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 33):
Warszawa, dnia 10.03.1999 r.
Pan
Andrzej Chronowski
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
W związku z przekazanym przez pana Marszałka oświadczeniem Pana Senatora Zygmunta Ropelewskiego dotyczącym zwrotu należności za zrealizowane recepty w okresie od 16-31.XII.1998 r. aptekom województwa suwalskiego - uprzejmie informuję, że w związku z wprowadzeniem z dniem 1 stycznia 1999 r. nowego podziału administracyjnego kraju obowiązki w zakresie refundacji za leki powstałe przed dniem 1 stycznia 1999 r. przejęli nowi wojewodowie właściwi ze względu na położenie apteki. Koordynatorem zobowiązań Skarbu Państwa za niezapłacone należności jest Ministerstwo Finansów, które zbiera informacje dotyczące nieuregulowanych zobowiązań w celu opracowania właściwej metody o
ddłużenia.Mając na względzie, iż problem ten dotyczy placówek zaopatrujących ludność w środki farmaceutyczne i materiały medyczne, które muszą mieć środki finansowe na odtworzenie zapasów leków aby apteka mogła prawidłowo realizować swoje ustawowe zdania, zwrócę się do Ministra Finansów o pilne podjęcie działań w tym zakresie i przekazanie wojewodom środków finansowych niezbędnych do uregulowania powstałych długów.
Z przykrością informuję, że Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej nie posiada środków finansowych, które mogłyby zostać przeznaczone na pokrycie długów wobec aptek.
Do dnia 1 stycznia 1999 r. dysponentem środków finansowych byli właściwi wojewodowie, a obecnie Kasy Chorych. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej może jedynie zwrócić się z prośbą do wojewodów lub Ministra Finansów o wywiązanie się z tych zobowiązań.
Mając na względzie powyższe myślę, że wystąpienie Pana Senatora do Ministra Finansów mogłoby okazać się pomocne do załatwienia powyższej sprawy.
Z poważaniem
Główny Inspektor Farmaceuty