Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senator Elżbiety Płonki, wygłoszonym podczas 11. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 13), złożył Minister Skarbu Państwa:
Warszawa 1998 05.11
Szanowna Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczpospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Senator Elżbietę Płonkę na 11 posiedzeniu Senatu w dniu 16 kwietnia 1998 roku w sprawie możliwości realizacji roszczeń wynikających z tytułu uprawnień do ekwiwalentu za mienie pozostawione na obszarach nie wchodzących w skład obecnego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z wojną rozpoczętą w dniu 1 września 1939 r. pragnę uprzejmie wyjaśnić, co następuje:
W aktualnym stanie prawnym tzw. "roszczenia zabużańskie" są realizowane stosownie do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1998 roku w sprawie sposobu zaliczania wartości nieruchomości pozostawionych za granicą na pokrycie ceny sprzedaży nieruchomości lub opłaty za użytkowanie wieczyste oraz sposobu ustalania tych nieruchomości (Dz.U. Nr 9, poz. 32) wydanego na podstawie art. 212 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. Nr 115, poz. 741).
Centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach gospodarki nieruchomościami, regulowanych przepisami wyżej cytowanej ustawy jest Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
Mając na uwadze problemy związane z zaspokajaniem tzw. "roszczeń zabużańskich" Rząd R.P. uważa za konieczne objęcie tego zagadnienia zakresem przedmiotowym projektu ustawy o reprywatyzacji i rekompensatach.
Pragnę nadmienić, iż Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi intensywne prace nad ostateczną redakcją w/w projektu usta
wy.Projekt ustawy przewiduje następujące formy realizacji tzw. "roszczeń zabużańskich"
Osobom, które otrzymały częściowe zadośćuczynienie za mienie pozostawione poza granicami Polski lub go nie otrzymały - stosownie do projektu ustawy - będzie przysługiwała rekompensata do pełnej wysokości utraconego mienia.
Realizacja roszczeń reprywatyzacyjnych, zgodnie z projektem, będzie toczyć się w trybie postępowania administracyjnego tj. wojewodowie będą rozpatrywać wnioski i wydawać decyzje o przyznaniu stosownego świadczenia reprywatyzacyjnego.
Wyrażam nadzieję, iż wkrótce problematyka reprywatyzacji stanie się tematem debaty sejmowej.
Z poważaniem
Emil Wąsacz