Spis oświadczeń, oświadczenie


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbyszka Piwońskiego, złożone na 22. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 26):

Warszawa, dnia 01.12.1998 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na oświadczenia Pana Senatora Zbyszko Piwońskiego wygłoszone w dniu 5 listopada 1998 roku na 22. posiedzeniu Senatu RP w sprawie organizacji w 1999 roku turnusów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych, przekazane przez Sekretariat Prezesa Rady Ministrów pismem z dnia 12 listopada br. znak: SJB 440-241(1)/98, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów - pragnę przekazać poniższe wyjaśnienia:

I. Jak wynika z informacji przekazanej przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, resort ten od wielu lat współpracuje ze stowarzyszeniami ochrony zdrowia, którym co roku zleca w ramach dotacji celowych przeprowadzanie specjalistycznych turnusów rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych dzieci ze sprzężonymi kalectwami. Turnusy te są z reguły połączone z instruktażem dla rodziców lub opiekunów i stanowią formę okresowej, intensywnej rehabilitacji medycznej. W 1999 roku działalność ta będzie kontynuowana.

II. Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa - powiatowe centrum pomocy rodzinie staje się realizatorem zadań związanych z rehabilitacją osób niepełnosprawnych z dniem 1 stycznia 1999 r. Nie ma zatem podstaw prawnych do kontynuowania organizacji turnusów rehabilitacyjnych z dofinansowaniem ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dotychczasowych zasadach. Zostały podjęte intensywne prace mające na celu zapewnienie sprawnego przekazania realizacji tego zadania władzom powiatowym.

Rozumiejąc niepokój i obawy środowiska osób niepełnosprawnych oraz organizatorów turnusów rehabilitacyjnych, wynikające ze zmian jakie przynosi decentralizacja i przekazanie zadań nowo utworzonym strukturom powiatowym, pragnę zapewnić, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przygotowuje dokumentację dotyczącą organizacji turnusów rehabilitacyjnych, aby zapewnić realne możliwości sprawnej kontynuacji realizacji tego zadania.

Wszystkie wnioski dotyczące uczestnictwa osób niepełnosprawnych w turnusach w pierwszych miesiącach przyszłego roku, które zostały złożone w Zakładzie Usług Rehabilitacyjno-Socjalnych w Katowicach oraz w oddziałach Funduszu, przesłano do centrali Funduszu. Z końcem listopada będą mogły być przekazane powiatom do realizacji. Podobnie przekazane zostaną oferty organizatorów, aby starostowie dysponowali pełnym katalogiem dotychczasowych ofert.

Opracowywane są także szczegółowe procedury postępowania, przekazywania środków finansowych i rozliczeń. Kompleksowa, pełna dokumentacja, zawierająca także wzory umów z organizatorami turnusów, będzie gotowa z końcem listopada br. i zostanie przekazana starostom.

Środki finansowe na dofinansowanie organizacji turnusów rehabilitacyjnych zostaną przekazane starostom przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych według algorytmu uwzględniającego liczbę osób niepełnosprawnych w powiecie oraz wysokość środków przewidzianą w planie finansowym Funduszu na dofinansowanie kosztów uczestnictwa osób niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych w 1999 roku.

Mam nadzieję, że podjęte działania pozwolą na sprawne przejęcie przez starostów realizacji tego zadania i zapewnią osobom niepełnosprawnym możliwość uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych już w I półroczu 1999 roku.

Z wyrazami szacunku

Janusz Gałęziak


Spis oświadczeń, oświadczenie