Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawił informację w związku z oświadczeniem senatora Zbyszka Piwońskiego, wygłoszonym na 13. posiedzeniu Senatu ("Diariusz
Senatu RP" nr 15):Warszawa, 1998.07.07
Pani
Prof. dr hab. Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Zbyszka Piwońskiego na posiedzeniu Senatu RP w dniu 29 maja 1998 r. przedstawiam poniższe informacje.
- Straż Graniczna dysponuje mieszkaniami znajdującymi się w budynkach będących we własnym zarządzie, w zarządzie innych jednostek organizacyjnych resortu (np. Policji, NJW MSWiA), oraz stanowiących własność gmin.
- W budynkach będących w zarządzie Straży Granicznej zamieszkują:
- aktualni funkcjonariusze SG,
- emeryci i renciści SG,
- emeryci i renciści byłych Wojsk Ochrony Pogranicza,
- funkcjonariusze innych służb mundurowych resortu jak również ich emeryci i renciści,
- osoby nieuprawnione.
Sprawy mieszkaniowe regulowane są następującymi przepisami:
- w odniesieniu do funkcjonariuszy, emerytów i rencistów Straży Granicznej oraz uprawnionych członków rodzin - rozdział 12 ustawy z dnia 12 października 1990 roku o Straży Granicznej (Dz.U. Nr 78, poz. 462), z późniejszymi zmianami) i przepisy wydane w jej wykonaniu (decyzje wydają organy kwaterunkowe Straży Granicznej),
- w odniesieniu do byłych żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza, a obecnie emerytów lub rencistów - ustawa z dnia 12 czerwca 1995 roku o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 86, poz. 433 z późn. zmianami) i przepisy wydane w jej wykonaniu (decyzje wydają organy kwaterunkowe Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSWiA
W budynkach zarządzanych przez jednostki organizacyjne resortu zajmowane mieszkanie można wykupić dopiero po zrzeszeniu się przez resort prawa do zarządu obiektem i dyspozycji mieszkańcom, natomiast w budynkach stanowiących własność gminy poprzez zrzeczenie się prawa dysponowania mieszkaniem przez jednostkę organizacyjną będącą jego dysponentem. W obu przypadkach najemca wykupuje mieszkanie od nowego dysponenta lokalu.
Jednocześnie informuję, że resort spraw wewnętrznych i administracji nie prowadzi bezpośredniej sprzedaży mieszkań i na dzień dzisiejszy nie przewiduje takiej formy ich zbywania. Co prawda z art. 58 ust. 8 w związku z art. 84 ust. 1 cytowanej ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wynika możliwość wydania przez Mini
stra Spraw Wewnętrznych i Administracji przepisów regulujących sprzedaż mieszkań żołnierzom zawodowym (w tym emerytom i rencistom oraz uprawnionym członkom rodzin), ale dotyczy on wyłącznie mieszkań stanowiących mienie wojskowej agencji mieszkaniowej (art. 55 ust. 1 cyt. ustawy), której organy są mocą ustawy uprawnione do dokonywania sprzedaży.Stosownie do art. 84 ust. 2 omawianej ustawy powołanie agencji w resorcie spraw wewnętrznych i administracji nie jest obligatoryjne. Poza tym przeprowadzona analiza wykazała, że zarówno względy ekonomiczne, jak i specyfika jednostek wojskowych resortu spraw wewnętrznych i administracji (m.in. wielkość zasobu mieszkaniowego, jego rozproszenie terytorialne itp.) nie uzasadnia powołania - w dużym stopniu autonomicznej -
struktury organizacyjnej.Nie mogę podzielić stanowiska Pana Senatora Zbyszka Piwońskiego odnośnie nie wydania aktów wykonawczych dotyczących sprzedaży mieszkań przez Straż Graniczną, ponieważ przepisy cytowanej ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych nie dotyczą funkcjonariuszy tej formacji.
W aktualnym stanie prawnym nie jest możliwe osiąganie przez resort spraw wewnętrznych i administracji zysków ze sprzedaży mieszkań w takich służbach jak Straż Graniczna, Policja lub Państwowa Straż Pożarna.
Niezwykle trafne jest natomiast spostrzeżenie Pana Senatora Z. Piwońskiego, iż należy stworzyć podstawy prawne do przeznaczania wpływów ze sprzedaży mieszkań na cele nowego budownictwa oraz doprowadzić do ujednolicenia w resorcie spraw wewnętrznych i administracji przepisów dotyczących zakwaterowania z uregulowaniami obowiązującymi w resorcie obrony narodowej. Obecne zróżnicowanie praw funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych nie znajduje merytorycznego uzasadnienia. Rozwiązanie tej kwestii wymaga dokonania wspólnej regulacji prawnej dla wszystkich służb resortu spraw wewnętrznych i administracji, co stworzy podstawy do bardziej racjonalnego gospodarowania posiadanymi zasobami mieszkaniowymi. Realizacja tego celu możliwa jest wyłącznie w trybie ustawodawczym tj. poprzez dokonanie odpowiednich zmian w istniejących ustawach pragmatycznych.
Szanowna Pani Marszałek,
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji niezmiennie stoi na stanowisku, że należy umożliwiać zainteresowanym funkcjonariuszom lub żołnierzom zawodowym resortu spraw wewnętrznych i administracji kupno zajmowanych mieszkań, o ile nie koliduje to z interesem służby i nie prowadzi do wysuwania przez funkcjonariuszy lub żołnierzy roszczeń związanych z prawem do lokalu mieszkalnego (osobnej kwatery stałej).
Straż Graniczna zgłosiła zrzeczenie się dyspozycji 94 budynkami co umożliwi dokonanie kupna mieszkań przez zainteresowane osoby zgodnie z aktualnymi zasadami.
Przedkładając powyższe mam nadzieję, że udzielone informacje zostaną uznane przez Panią Marszałek, a także Pana Senatora Zbyszka Piwońskiego, za wyczerpujące.
Z poważaniem
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
z up. Wojciech Brochwicz