Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Środowiska przestawił stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Wiesława Pietrzaka, złożonym na 65. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 71):

Warszawa, 30 października 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W nawiązaniu do przesłanego przy piśmie z dnia 28 września 2000 r. znak AG/043/305/2000/IV, oświadczenia senatora Wiesława Pietrzaka, złożonego podczas 65 posiedzenia Senatu RP w dniu 22 września 2000 r., w sprawie sytuacji na Żuławach, pozwalam sobie przedstawić stanowisko w powyższej sprawie.

Problemy ochrony przeciwpowodziowej na Żuławach istnieją od wielu lat, a stan permanentnego zagrożenia doprowadził do wykształcenia form stałej współpracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo powodziowe tego regionu. Zmiany administracyjne kraju od stycznia 1999 r. zburzyły nieco dotychczasowy układ poprzez zmianę granic województwa, ale nie zmniejszyło to w znaczącym stopniu bezpieczeństwa Żuław.

Podzielam opinię Pana Senatora o narastającym zagrożeniu powodziowym na Żuławach. Środki finansowe, określane przez wojewodów w ich budżetach na bieżące utrzymanie i eksploatację urządzeń melioracji wodnych podstawowych oraz na niezbędne inwestycje melioracyjne na Żuławach z roku na rok są coraz mniejsze. Ze wstępnych informacji wynika, że w projektach budżetów Wojewodów: Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego na 2001 r. planowane są środki finansowe pozwalające zaspokoić potrzeby w zakresie utrzymania i eksploatacji urządzeń melioracji podstawowych, w tym ochrony przeciwpowodziowej, w około 22%, a w zakresie niezbędnych inwestycji w około 13-16%. W 2001 r. kończy się również finansowanie zadań z zakresu modernizacji urządzeń przeciwpowodziowych ze środków kredytowych Banku Rozwoju Rady Europy wspomaganych rezerwą celową budżetu państwa. Całe więc finansowanie zadań z zakresu inwestycji (modernizacji urządzeń melioracji wodnych podstawowych) przejdzie w ciężar budżetu Wojewodów.

Wyrażając swoją opinię dotyczącą oświadczenia Pana Senatora Wiesława Pietrzaka o zagrożeniu powodziowym Żuław uważam, że w projektach budżetu na następne lata, poczynając od 2001 r., powinny się znaleźć zwiększone środki na modernizację, utrzymanie i konserwację urządzeń melioracji podstawowych m.in. dla województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Środki te pozwoliłyby doraźnie zaspokoić najpilniejsze bieżące potrzeby.

Pragnę w tym miejscu poinformować Pani Marszałek, że uważam za celowe wrócić do idei Listu Intencyjnego podpisanego przez Panów Wojewodów i Marszałków Województw Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego w sprawie wspólnego działania w zakresie odbudowy, modernizacji i utrzymania urządzeń melioracyjnych i osłony przeciwpowodziowej na obszarze Żuław Wiślanych oraz "Programu modernizacji systemu zabezpieczenia i budowy osłony przeciwpowodziowej na Żuławach Wiślanych na lata 2001-2010", przekazanych do Pana Macieja Płażyńskiego Marszałka Sejmu RP i Pana Jerzego Widzyka Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Informowałem o tym Panią Marszałek przy piśmie z dnia 31 lipca 2000 r., znak ZWop-05-153/2000, stanowiącym odpowiedź na oświadczenie Pana Senatora Józefa Kuczyńskiego w sprawie zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław.

Rozwiązanie tego problemu w dłuższym okresie upatruję w opracowaniu wieloletniego programu modernizacji, odbudowy i budowy nowych urządzeń melioracji wodnych na terenie Żuław lub sporządzenie strategicznego programu poprawy zabezpieczenia przeciwpowodziowego w zlewni Wisły i skierowanie tego programu pod obrady Sejmu. Przyjęcie przez Sejm takiego programu pozwoliłoby rozwiązać najpilniejsze potrzeby z zakresu gospodarki wodnej na Żuławach.

Z poważaniem

Z up. Ministra

Sekretarz Stanu

Maciej Rudnicki


Spis oświadczeń, oświadczenie