Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka, złożone na 64. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68):
Warszawa, 2000.09.21
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W odpowiedzi na pismo z dnia 11 sierpnia 2000 roku skierowane do Pana Jerzego Buzka Premiera Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie oświadczenia złożonego przez Senatora Wiesława Pietrzaka dotyczącego starań grupy pracowników naukowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wnioskujących o wyłączenie z majątku spółki Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Mieszkaniowych Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie mieszkań wynaj
mowanych przez kadrę naukową ww. Uniwersytetu i przekazanie tych mieszkań nieodpłatnie Uniwersytetowi (bądź nieodpłatne przekazanie Uniwersytetowi przez Skarb Państwa udziałów w Spółce) informuję niniejszym, co następuje:Zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz.U. Nr 118, poz. 561 z późn. zm.) akcje/udziały należące do Skarbu Państwa są zbywane w trybie publicznym. Inny tryb zbycia akcji/udziałów wymaga zgody Rady Ministrów.
W związku z brakiem ww. zgody, Minister Skarbu Państwa nie ma aktualnie podstawy prawnej do przekazania udziałów Uniwersytetowi.
Trzydzieści sześć mieszkań, które wynajmują pracownicy naukowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (na preferencyjnych warunkach 1,6 zł za m2), o wartości 5.594.019,00 zł stanowi 64% majątku trwałego i 39,5% kapitału zakładowego Spółki.
Decyzja o zbyciu nieodpłatnym mieszkań leży w kompetencjach organów władzy Spółki, które oceniają zasadność zbycia w kontekście interesu Spółki.
Z informacji uzyskanych od Spółki wynika, że odpowiadając na oczekiwania naukowców i kierownictwa uczelni, Zarząd Spółki podjął z zainteresowanymi rozmowy w celu opracowania rozwiązań, które pozwoliłyby na przekazanie im tytułu własności do zajmowanych lokali. Zarząd Spółki przedstawił zainteresowanym kilka propozycji umożliwiających nabycie przedmiotowych mieszkań.
Między innymi propozycja dotyczyła wykupu indywidualnego lub przez Uniwersytet, spłaty należności gotówką lub w systemie ratalnym, kredytu hipotecznego lub poręczenia uczelni. Sposób i czas spłaty Spółka zaproponowała do uzgodnienia między stronami. Co jest ważne w świetle obowiązujących przepisów sprzedaż lokali mieszkalnych przez podatników prowadzących działalność gospodarczą w zakresie m.in. usług mieszkaniowych do końca 31.12.2000 roku podlega opodatkowaniu 0% stawką podatku VAT.
Biorąc pod uwagę niejednakową sytuację finansową profesorów Zarząd Spółki zaproponował kierownictwu Uniwersytetu również możliwość zamiany mieszkań na nieruchomości Uniwersytetu wg wyceny ekspertów. Z informacji uzyskanych od Zarządu Spółki Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Mieszkaniowych Spółka z o.o. wynika, iż Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest właścicielem wielu nieruchomości, które mogłyby być zamienione na mieszkania dla profesorów. Spółka jest otwarta na wszelkie propozycje.
Biorąc pod uwagę skomplikowaną sytuację prawną, Ministerstwo Skarbu Państwa, w dalszym ciągu analizuje tę kwestię, poszukując rozwiązań mogących w sposób satysfakcjonujący zadowolić wszystkie strony.
Z poważaniem
Andrzej Chronowski