Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


58. posiedzenie Senatu RP

11 maja 2000 r.

Oświadczenie

Szanowny Panie Premierze!

W naszym kraju społeczny niepokój budzi stale pogarszająca się sytuacja w służbie zdrowia. Zdecydowana większość naszego społeczeństwa uważa reformę służby zdrowia za wielką, tragiczną pomyłkę, której konsekwencje odczuwają obecnie lekarze, personel medyczny, a przede wszystkim pacjenci, którzy niejednokrotnie już przepłacili to życiem.

Służba zdrowia jest finansowana z budżetu państwa, a więc z podatków. Pacjent jednak, po odprowadzeniu podatku i opłaceniu składki na ubezpieczenie zdrowotne, nie ma wpływu na sposób wykorzystania tych środków, jak również nie ma gwarancji dostępu do niektórych świadczeń medycznych. Pacjenci skarżą się na utrudniony dostęp do tych świadczeń. Twierdzą, że nawet korzystanie z karetek pogotowia bywa kłopotliwe. W takim przypadku chorym zaleca się korzystanie z prywatnych taksówek. W konsekwencji, w izbie przyjęć czy szpitalu, pacjent traktowany jest nie jako chciany petent, ale jako klient, o którego walczyć nie warto. Nawet po odprowadzeniu należnych składek pacjenci zmuszeni są ponosić koszty niektórych badań diagnostycznych, między innymi wprowadzono obowiązkowe opłaty za przewozy pacjentów karetkami pogotowia między zakładami opieki zdrowotnej, żonom inwalidów wojennych odebrano prawo korzystania z bezpłatnych przejazdów oraz darmowego zakupu leków. Ponadto do 50% wzrosły opłaty za protezy zębowe i usługi z zakresu ortodoncji. Ludzie czują się bardzo rozgoryczeni zaistniałą sytuacją i sposobem, w jaki są traktowani.

W sposób pośredni odpowiedzialność państwa w tym względzie zepchnięto na samorządy, ponieważ w przypadku wystąpienia niedoboru finansowego w kasach chorych, sejmik województwa może udzielić jej pożyczki. Ustawa u ubezpieczeniach zdrowotnych jednak nie określa warunków tej pożyczki, której nie wpisano ani do przychodów, ani do kosztów kas chorych.

Pracownicy służby zdrowia stracili uprzednio zagwarantowane prawo do zatrudnienia w pierwszym roku funkcjonowania ubezpieczeń zdrowotnych. Zaś samorządy zawodowe straciły prawo negocjowania z kasami chorych warunków pracy i płacy, w imieniu pracowników służby zdrowia.

Trwający obecnie proces restrukturyzacji Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej nie przynosi spodziewanych, przez kierowany przez pana Premiera Rząd efektów, zmierzających do poprawy sytuacji w służbie zdrowia, a prowadzi do całkowitej upadłości tych jednostek.

W województwie warmińsko-mazurskim, w takiej sytuacji znajduje się pięć szpitali. Głównym tego powodem, jak podaje Warmińsko-Mazurska Regionalna Kasa Chorych, jest zadłużenie szpitali i ich nierentowność. A przecież zła sytuacja finansowa tych jednostek jest spowodowana brakiem oddłużenia przez Skarb Państwa w momencie ich usamodzielnienia i nie dotyczy wszystkich jednostek szpitalnych, na przykład szpitala w Nidzicy.

Kontrakty, podpisane przez kasy Chorych z Zakładami Opieki Zdrowotnej, są bardzo niekorzystne pod względem finansowym. Nie uwzględniają specyfiki rozległości terenów obsługiwanych przez zozy, ich infrastruktury, wyposażenia w sprzęt medyczny, odległości od szpitali posiadających specjalistyczny sprzęt medyczny, jak również ich niedoinwestowania.

I tak na przykład poziom finansowania usług medycznych przez niektóre szpitale na terenie województwa warmińsko-mazurskiego sięga nominalnie 70% ubiegłorocznych stawek za poszczególne usługi.

Samorządy oraz Zakłady Opieki Zdrowotnej narzekają na brak wpływu na decyzje podejmowane przez Kasy Chorych, w zakresie podpisywania umów na świadczenie usług medycznych, jak i wysokości przyznawanych na ten cel środków finansowych. W rezultacie Kasy Chorych podpisują umowy z kim chcą, przyznając fundusze w określonej przez siebie wysokości.

Panie Premierze, problemy służby zdrowia poruszałem na forum Senatu już ośmiokrotnie, kierując oświadczenia zarówno do Pana, jak i ministra zdrowia i opieki społecznej i jestem rozczarowany brakiem konkretnych działań. Niemniej jednak, mając na uwadze bardzo skomplikowaną sytuację w służbie zdrowia, występuję do Pana Premiera z apelem o zainicjowanie debaty parlamentarnej na temat funkcjonowania służby zdrowia w naszym kraju oraz podjęcie działań zmierzających do:

- oddłużenia przez skarb państwa Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej;

- wypracowania jasnych zasad finansowania usług medycznych, opartych na rzeczywistych kosztach oraz według rzetelnych i jasnych kryteriów;

- zapewnienia spójności między odpowiedzialnością samorządów za funkcjonowanie służby zdrowia, a wpływem na jej finansowanie;

- przekazania Samorządnym Publicznym Zakładom Opieki Zdrowotnej środków finansowych na realizację zadań wynikających z rzeczywistych potrzeb w zakresie lecznictwa i restrukturyzacji;

- określenia kierunków restrukturyzacji oraz docelowego modelu służby zdrowia.

Licząc, na poważne potraktowanie przez Pana Premiera poruszanych przeze mnie problemów oraz przychylne ustosunkowanie się do moich postulatów.

Z poważaniem

senator RP

Wiesław Pietrzak


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie