Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2
Informację w związku z oświadczeniem senatora Wiesława Pietrzaka, złożonym na 40. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 43), przekazał Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa:
Warszawa, dnia 1999-08-24
Pani
Senator Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Warszawa
Szanowna Pani Marszałek
W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Wiesława Pietrzaka w sprawie możliwości zatrudnienia zwalnianej kadry zawodowej Wojska Polskiego w charakterze strażników Państwowej Straży Łowieckiej, uprzejmie informuję, że obszar ten uregulowany jest następującymi przepisami:
1. Zgodnie z rozdz.7 art. 38 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz.U. z dnia 18 grudnia 1995 r. Nr 147 poz. 713 z późn. zmianami) - Strażnikiem Państwowej Straży Łowieckiej może być osoba, która:
1) posiada obywatelstwo polskie,
2) ukończyła 21 lat,
3) korzysta z pełni praw publicznych,
4) posiada odpowiednie kwalifikacje,
5) cieszy się nienaganną opinią,
6) posiada dobry stan zdrowia,
7) nie była karana sądownie,
8) ukończyła z wynikiem pozytywnym przeszkolenie według programu opracowanego przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
2. Zakres wymogów kwalifikacyjnych kandydatów na strażników Państwowej Straży Łowieckiej został określony w Rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 23 lipca 1997 r. w sprawie szczegółowych wymogów kwalifikacji zawodowych, wzorów legitymacji oraz umundurowania strażników Państwowej Straży Łowieckiej, a także szczegółowych kwalifikacji zawodowych, wzorów oznaki i legitymacji Strażnika łowieckiego (Dz.U
. z dnia 4 października 1997 r. Nr 119, poz. 755), gdzie zgodnie z § 1 Strażnikiem Państwowej Straży Łowieckiej może być osoba która posiada:1) wykształcenie co najmniej średnie oraz dwuletni okres pracy w leśnictwie, rolnictwie lub parkach narodowych, alb
o2) wykształcenie co najmniej średnie leśne, rolne lub pokrewne oraz roczny okres pracy, o którym mowa w pkt 1, albo
3) wykształcenie wyższe prawnicze, albo
4) wykształcenie średnie oraz była funkcjonariuszem Policji przez okres co najmniej trzech lat i nie została dyscyplinarnie wydalona z Policji.
Nie widzę zatem potrzeby, podpisywania specjalnego "międzyresortowego" porozumienia. Każda osoba, która spełni warunki w/w przepisów będzie mogła być zatrudniona przez wojewodę w charakterze Strażnika Państwowej Straży Łowieckiej.
Z poważaniem
Jan Szyszko