Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Obrony Narodowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka, złożone podczas 36. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 39):

Warszawa, 28 czerwca 1999 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

w odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Wiesława PIETRZAKA podczas 36. posiedzenia Senatu RP w dniu 21 maja br., w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych, uprzejmie proszę o przyjęcie następującego stanowiska.

Zadania z zakresu ubezpieczenia zdrowotnego realizują, zgodnie z ustawą z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. z 1997 r., Nr 28, poz. 153 z późn. zm.), Kasy Chorych - instytucje samodzielne, powiadające osobowość prawną. Współdziałają przy ty z innymi instytucjami działającymi na rzecz ochrony zdrowia, w tym z instytucjami ubezpieczeń społecznych, w szczególności z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z art. 169c ust. 2 wspomnianej ustawy Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do dnia 30 czerwca 1999 r. dokona rozdysponowania, pomiędzy Kasy Chorych, środków finansowych pochodzących z pobranych składek na ubezpieczenia zdrowotne, na podstawie planu finansowego sporządzonego przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzenia Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego, tzn. bez konieczności wskazania płatników tych składek. Jest to jednak jedynie mechanizm przejściowy, po upływie wskazanego wyżej terminu, ZUS powinien przekazywać informacje o płatnikach składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Należy w tym miejscu wskazać, że zgodnie z ustawą z dnia 18 czerwca 1999 roku, która obecnie będzie rozpatrywana przez Senat RP, przedłużony zostanie okres obowiązywania wskazanego mechanizmu przejściowego do dnia 31 grudnia br.

Na podstawie art. 135 omawianej ustawy, a także zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 października 1998 r. w sprawie algorytmu wyrównania finansowego dokonywanego między Kasami Chorych oraz wysokości procentowej przewidywanych przychodów, które nie są uwzględnione w wyrównaniu (Dz.U. z 1998 r., Nr 134, poz. 874) - Branżowa Kasa Chorych dla Służb Mundurowych, podobnie jak wszystkie regionalne kasy chorych, jest zobowiązana do uczestniczenia w wyrównywaniu finansowym dokonywanym między kasami chorych, zgodnie z przyjętym planem finansowym.

ZUS będąc pośrednikiem w przekazywaniu składek na rzecz Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych, potrąca koszty poboru i ewidencjonowania składek na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 0,5% kwoty składek przekazanych do Kasy Chorych (art. 26a wymienionej ustawy). Należy podkreślić, że zgodnie z art. 26 ust. 3 pkt 3, możliwe jest opłacanie i ewidencjonowanie bez pośrednika - bezpośrednio w Branżowej Kasie Chorych dla Służb Mundurowych - składki osób wymienionych w art. 8 w pkt 1 lit. a) i e) oraz w pkt 2-7 i 10, tzn. między innymi żołnierzy zawodowych, żołnierzy odbywający służbę okresową lub nadterminową zasadniczą służbę wojskową, policjantów, funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej. Z punktu widzenia interesu Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych wprowadzenie powyższej możliwości jest pożądane, głównie z uwagi na ograniczenie kosztów związanych z przekazywaniem składki, jednakże należy mieć na uwadze, że od 2000 roku Kasa ta stanie się instytucją ubezpieczenia zdrowotnego otwartą dla wszystkich osób spełniających warunki do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Dostępność usług medycznych świadczonych przez lekarzy z jednostek wojskowych jest ograniczona wskutek postanowień zawartych we wskazanej ustawie. Niestety uregulowania ustawowe nie są bowiem dostosowane do specyfiki zadań i struktury służby zdrowia funkcjonującej w Siłach Zbrojnych.

Pragnę podkreślić, że przedstawione wyżej odpowiedzi na pytania Pana Senatora Wiesława Pietrzaka potwierdzają negatywne opinie co do wprowadzonych od 1 stycznia br. rozwiązań prawnych dotyczących wojskowej służby zdrowia. Aby przeciwdziałać dalszym nieprawidłowościom w funkcjonowaniu wojskowej służby zdrowia niezbędna jest kompleksowa nowelizacja ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Przekazując powyższe wyjaśnienia, żywię nadzieję, że uzna je Pani Marszałek za wystarczające.

Łączę wyrazy szacunku

Janusz Onyszkiewicz


Spis oświadczeń, oświadczenie