Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów przesłał informację w związku z oświadczeniem senatora Wiesława Pietrzaka, złożonym na 33. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP
" nr 35):Warszawa, 22 kwietnia 1999 r.
Szanowna Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
dotyczy: odpowiedzi na oświadczenie Pana Wiesława Pietrzaka w sprawie sposobu uregulowania zobowiązań jednostek ochrony zdrowia
W odpowiedzi na Pana oświadczenie złożone na 33 posiedzeniu Senatu w dniu 30 marca 1999 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, iż obsługa zobowiązań Skarbu Państwa wynikających z nie uregulowanych długów zaciągniętych przez jednostki ochrony zdrowia odbywać się będzie poprzez zmianę (konwersję) wierzytelności na skarbowe papiery wartościowe. Obsługa obejmować będzie zarówno kwotę główną zobowiązania, jak i odsetki, które powstały w skutek nieterminowego regulowania ww. długów. Operacja obsługi wierzytelności przeprowadzona zostanie za pośrednictwem specjalnie powołanego do tego celu Agenta - Banku Handlowego w Warszawie S.A. (wyłonionego zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych).
Obsługa rozpocznie się nie wcześniej niż za 2 miesiące - jest to czas potrzebny na zweryfikowanie wierzytelności, gdyż dopiero zweryfikowane wierzytelności będą mogły podlegać obsłudze.
W ramach weryfikacji Agent sam wystąpi do konkretnych wierzycieli Skarbu Państwa o podanie wszystkich przysługujących im tytułów wierzycielskich. Za zweryfikowany zostanie uznany tylko taki dług, w stosunku do którego dane uzyskane od konkretnego wierzyciela będą tożsame z danymi zawartymi w bazie prowadzonej przez Agenta.
Obsługa polegać będzie na bezpośredniej konwersji wierzytelności na skarbowe papiery wartościowe albo na wykupie wierzytelności za gotówkę. Bezpośrednia konwersja wierzytelności na skarbowe papiery wartościowe odbywać się będzie w drodze przetargów organizowanych przez Agenta. Obligacje, na które zamieniane będą wierzytelności, będą obligacjami o stałym oprocentowaniu i terminie wykupu nie dłuższym niż 10 lat. Oprocentowanie tych obligacji będzie zbliżone do rynkowych stóp zwrotu dla analogicznych obligacji emitowanych przez Skarb Państwa.
Wykup wierzytelności za gotówkę prowadzony będzie przez Agenta ze środków własnych. Odbywać się on będzie w trybie przetargu lub wykupu bezpośredniego. Skupione w ten sposób wierzytelności zostaną skonwertowane na obligacje Skarbu Państwa. Wielkość oraz czas przeprowadzania wykupu gotówkowego następować będzie w zależności od możliwości zaangażowania przez Agenta własnych środków. Co do zasady, oferta bezpośredniej konwersji zostanie skierowana do sektora bankowego, w którym znajduje się około 70% wierzytelności (skupionych przez banki na rynku wtórnym), natomiast wykup gotówkowy zostanie przeprowadzony od dostawców bezpośrednich.
Zakłada się, iż przeważająca część wierzytelności zostanie skonwertowana lub wykupiona do końca 1999 roku. Przewiduje się kontrolę zasadności zaciągniętych zobowiązań, co w szczególności dotyczy tytułów dłużnych powstałych w ostatnich miesiącach przed usamodzielnieniem się dłużnika, który zaciągnął zobowiązanie.
Jednocześnie pragniemy przeprosić za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi, co było spowodowane koniecznością zakończenia negocjacji (objętych klauzulą tajności) oraz podpisaniem stosownej umowy z wyżej wymienionym Agentem obsługi.
Z poważaniem
Z upoważnienia MINISTRA FINANSÓW
SEKRETARZ STANU
Jarosław Bauc