Minister Zdrowia i Opieki Społecznej przesłał informacje w odpowiedzi na oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka, wygłoszone podczas 32. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senat
u RP" nr 35):Warszawa, dnia 14.04.1999 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP
Szanowna Pani Marszałek,
W nawiązaniu do przesłanego przy piśmie z dnia 23 marca 1999 r. Nr AG/043/115/99/IV oświadczenia Pana Wiesława Pietrzaka - Senatora RP w sprawie działań osłonowych dla pracowników służby zdrowia pragnę uprzejmie poinformować Panią Marszałek, że opracowany został program w tym zakresie. Ma on na celu zapewnienie pomocy państwa w różnych formach dla zwalnianych i przemieszczanych pracowników publi
cznej służby zdrowia minimalizującej negatywne skutki zwolnień grupowych przeprowadzanych w procesie restrukturyzacji zatrudnienia.Program ten przewiduje m.in. następujące działania:
- Utrzymanie miejsc pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej poprzez organizację zakładów opiekuńczo-leczniczych lub pielęgnacyjno-opiekuńczych zatrudniających głównie pielęgniarki i personel pomocniczy w przypadku braku tego typu jednostek na danym terenie i przy zapewnieniu ich finansowania przez Kasy Chorych.
- Organizacja zakładów lub oddziałów opieki paliatywno-hospicyjnej, szpitali krótkiego pobytu i szpitali dla przewlekle chorych.
- Przemieszczanie pracowników z publicznych zakładów opieki zdrowotnej do sektora prywatnego poprzez stworzenie możliwości prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej w ochronie zdrowia przez zwalnianych - z przyczyn dotyczących zakładu pracy - pracowników. Planuje się udzielanie kredytów na warunkach preferencyjnych dla lekarzy i pielęgniarek na wyposażanie prywatnych gabinetów.
- Wspieranie procesów restrukturyzacji w stosunku do pracowników ochrony zdrowia zwalnianych z przyczyn dotyczących zakładu pracy poprzez zapewnienie odpraw dla pracowników w wysokości zgodnej z obowiązującymi przepisami jako dopłata do zwiększonych kosztów realizacji świadczeń zdrowotnych dla pracowników w związku z restrukturyzacją zatrudnienia.
Ponadto rozpatruje się propozycję dotyczącą świadczeń przedemerytalnych dla pracowników ochrony zdrowia.
Program działań osłonowych wymaga ścisłej współpracy Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, Ministra Finansów, Krajowego Urzędu Pracy, wojewodów, władz samorządowych wszystkich szczebli, związków zawodowych.
W dniu 18 marca 1999 r. opracowany projekt działań osłonowych przekazany został do uzgodnień międzyresortowych.
Z wyrazami szacunku
Franciszka Cegielska