Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź marszałek Senatu
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka, wygłoszone podczas 13. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP nr 15):
Warszawa, 1998.06.29
Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
w nawiązaniu do oświadczenia Senatora Wiesława Pietrzaka wygłoszonego na 13. posiedzeniu Senatu RP w dniu 29 maja br., z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów Pana Jerzego Buzka, po uzyskaniu wyjaśnień od Wojewody Suwalskiego Pana Pawła Podczaskiego, uprzejmie informuję, że większość zarzutów postawionych w oświadczeniu nie znajduje uzasadnienia w rzeczywistości.
Faktem jest, że trwa wymiana kadr w województwie, ale jest to związane z przygotowaniem do reformy ustrojowej państwa. Do tego potrzebni są sprawni i szybko działający urzędnicy, którzy akceptują założone zmiany i w pełni zaangażują się w ich realizację.
Argumentem na niekorzyść odwołanych jest również fakt, że większość zwolnionych zachorowała jeszcze przed wręczeniem wypowiedzeń z pracy i sądząc z terminów określonych w zwolnieniach - na choroby przewlekłe. Pozwala to stwierdzić, że urzędnicy ci ze względu na stan zdrowia nie sprostaliby obciążeniom związanym z wprowadzeniem reform
Dane faktyczne są następujące.
W wyniku reorganizacji Urzędu Wojewódzkiego w Suwałkach zmniejszono liczbę stanowisk dyrektorskich o 8. Uzyskane w ten sposób oszczędności pokrywają koszty odpraw, co jest bardzo istotne dla budżetu. Nowa kadra kierownicza ma odpowiednie przygotowanie merytoryczne i doświadczenie zawodowe. I tak:
- Andrzej Chmielecki - Dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru jest radcą prawnym, odbył aplikację sądową, przed objęciem stanowiska prowadził kancelarię prawniczą;
- Czesław Karpiński - Dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska jest inżynierem rolnikiem i ma długoletni staż w tym sektorze gospodarki, ostatnio był dyrektorem Biura Suwalskiej Izby Rolniczej, pracował wiele lat w administracji;
- Danuta Żak - Dyrektor Wydziału Finansowego jest z wykształcenia ekonomistą, legitymuje się długoletnim stażem pracy w służbach finansowych, podnosi kwalifikacje uczestnicząc w Podyplomowym Studium Integracji Europejskiej i Współpracy Transgranicznej organizowanym przez SGH w Warszawie;
- Tadeusz Oniśko - Dyrektor Wydziału Gospodarki i Zagospodarowania Przestrzennego jest radcą prawnym, odbył aplikację sądową, z wynikiem bardzo dobrym zdał egzamin sędziowski, przed zatrudnieniem w Urzędzie Wojewódzkim w Suwałkach pracował w charakterze radcy prawnego --głównego specjalisty w Delegaturze Ministerstwa Skarbu Państwa w Białymstoku.
Sprawy pracownicze, a w szczególności tryb rozwiązywania stosunków pracy nadzorowane są przez zespół radców prawnych, działający w ramach Urzędu Wojewódzkiego. Co prawda, wypowiedziano stosunek pracy dwóm radnym, ale w obu przypadkach nie było o tym informacji w aktach osobowych. Jeden z procesów sądowych, wszczętych przez te osoby, zakończył się oddaleniem powództwa, a drugi oczekuje na rozprawę apelacyjną.
Rozwiązanie stosunku pracy z Panem Wacławem Strażewiczem, byłym Senatorem, kierownikiem Urzędu Rejonowego w Giżycku, przeprowadzone zostało zgodnie z prawem.
Współpraca wojewody z samorządami jest jego ustawowym obowiązkiem, przebiega prawidłowo i kontakty są częstsze niż poprzednika. Przykładem niech będą choćby ostatnie spotkania w Piszu, Rynie i Sejnach, w których uczestniczyli samorządowcy z kilkunastu gmin. W sprawach pilnych zawsze znajduje czas dla wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz radnych.
Reasumując pragnę podkreślić, że oświadczenie złożone przez Pana Wiesława Pietrzaka oparte jest na subiektywnych spostrzeżeniach i mało wiarygodnych źródłach informacji (nieautoryzowane wypowiedzi z tygodnika "Polityka"), co nie daje obiektywnego obrazu pracy wojewody.
Z przykrością również konstatuję fakt, że Pan Senator przed złożeniem oświadczenia, nie spotkał się z wojewodą celem wyjaśnienia spraw, które budzą jego niepokój.
Z poważaniem
Janusz Tomaszewski