Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie
11. posiedzenie Senatu RP
16 kwietnia 1998 r.
Oświadczenie
Uprzejmie wnoszę o zbadanie zgodności z prawem likwidacji Państwowego Gospodarstwa Rolnego Sterławki Małe w gminie Giżycko w województwie suwalskim, przeprowadzonej celem przekazania go na Państwowy Fundusz Ziemi i sprzedaży tego przedsiębiorstwa dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Przedsiębiorstwu Rolnemu "AGRO-STER".
Powyższy wniosek kieruję w związku z licznymi skargami emerytów i rencistów zlikwidowanego PGR, którzy w wyniku likwidacji zostali pozbawieni prawa do kupna zajmowanych przez nich lokali mieszkalnych na warunkach określonych w ustawie z dnia 19 października 1991 r. o gospodarce nieruchomościami rolnymi skarbu państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U .nr 107, pozycja 464 z późniejszymi zmianami).
W wyniku analizy dokumentów dostarczonych w tej sprawie przez skarżących, jak też uzyskanych w organach administracji publicznej rodzą się uzasadnione wątpliwości, co do zgodności z prawem podejmowanych przez te organa decyzji.
Decyzja nr 2 wojewody suwalskiego o likwidacji PRG Sterławki Małe została wydana w dniu 14 stycznia 1992 r., to jest po wejściu w życie ustawy o utworzeniu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, która zobowiązywała do przekazywania mienia likwidowanych PGR na rzecz Skarbu Państwa. W tej samej decyzji antydatuje się likwidację tego przedsiębiorstwa. W paragrafie pierwszym stwierdza się, że został on zlikwidowany z dniem 31 grudnia 1991 r. (to jest przed wejściem w życie ustawy o utworzeniu AWRSP). Oczywiste jest, że tak określony termin likwidacji miał umożliwić przekazanie PGR na rzecz PFZ. Przed wydaniem tej decyzji wójt gminy w Giżycku decyzją z dnia
14 października 1991 r. uczynił spółkę z o.o. Przedsiębiorstwo Rolne "AGRO-STER" nabywcą jeszcze nie zlikwidowanego PGR. Sąd Rejestrowy wykreślił z rejestru PGR Sterławki Małe dopiero 27 stycznia 1992 r.
Wspomniana wyżej decyzja wójta gminy w Giżycku ustalająca nabywcę PGR oraz akty notarialne przenoszące prawo własności na rzecz spółki z o.o. "AGRO-STER" zawierają zapisy z których wynika, że strona nabywająca PGR przejmie wszelkie świadczenia i zobowiązania wobec rencistów, emerytów i były pracowników PGR Sterławki Małe. Zapisy te jedynie pozornie zabezpieczały ich interes. Nie zawierały one bowiem zapewnienia, że ludzie ci będą mogli nabyć zajmowane przez nich lokale korzystając z dobrodziejstwa powołanej na wstępie ustawy, gdyż tylko sprzedaż mieszkań przez AWRSP mogła odbywać się na warunkach preferencyjnych.
W świetle powyższego likwidacja w pośpiechu PGR Sterławki Małe i przekazanie go na PFZ w czasie, gdy już obowiązywała ustawa o utworzeniu AWRSP, była dokonana ze świadomością - a już na pewno organa podejmujące te decyzje musiały zdawać sobie z tego sprawę - krzywdzenia emerytów, rencistów i były pracowników tego PGR, a co za tym idzie z naruszeniem prawa. Aktualnie najemcom (rencistom, emerytom oraz byłym pracownikom PGR) proponuje się zakup lokali mieszkalnych po cenach wolnorynkowych. Dla tych ludzi jest to bolesne i niezrozumiałe. Całe swoje zawodowe życie przepracowali w PGR. Ich koledzy i koleżanki z innych, sąsiednich PGR nabyli mieszkania na warunkach preferencyjnych. Należy także zauważyć, że taka forma przekształcenia PGR, polegająca na przekazaniu PFZ celem sprzedaży dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością była wyjątkowa w województwie suwalskim.
Niezależnie od oceny przez pana ministra przedstawionego stanu faktycznego i podjętych w tym względzie decyzji, moim zdaniem, skrzywdzonym ludziom tego PGR winno się stworzyć możliwości zakupu zajmowanych przez nich mieszkań na warunkach ustawy, a jeżeli jest to niemożliwe w miejscowości w której zamieszkują, w porozumieniu z nimi AWRSP powinna zaproponować inne lokale. Pragnę zaznaczyć, iż podobna sytuacja występuje w gminie Pszczółki województwo gdańskie (kserokopie dokumentów w załączeniu).
Mam nadzieję, że zgłoszone przeze mnie problemy zainteresują pana ministra i spotykają się z życzliwym rozwiązaniem.
Załączniki:
- sześć egzemplarzy kserokopii: akt notarialny, decyzja wojewody, wójta gminy oraz pismo Sądu Gospodarczego z Suwałk,
- dziewięć egzemplarzy kserokopii: pisma złożonego do mojego biura przez państwa Koniecznych, trzy pisma Urzędu Gminy Pszczółki, dwa pisma Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, Odział Terenowy w Elblągu Sekcja w Gdańsku, pismo mieszkańców gminy Pszczółki, odpowiedź Sejmiku Samorządowego województwa elbląskiego na pismo mieszkańców gminy Pszczółki, pismo do wojewody elbląskiego oraz Sejmiku Samorządowego województwa elbląskiego.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie