Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Pieniążka, złożone na 52. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 59):
Warszawa, 26.04. 2000 r.
Pan Senator
Jerzy Pieniążek
Odpowiadając na złożone przez Pana Senatora oświadczenie, skierowane do Ministra Skarbu Państwa w dniu 23.03.2000 r. za pośrednictwem Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczące podjęcia przez MSP działań, mających na celu dostosowanie pracy oddziałów Spółki "RUCH" S.A., w zakresie kolportażu prasy, do nowego podziału administracyjnego kraju, pragnę uprzejmie poinformować, że adresatem pytań, odnoszących się do prowadzenia spraw przedsiębiorstwa Spółki Akcyjnej w z
akresie nie przekraczającym zwykłego zarządu, jest jedynie Zarząd tej Spółki.W dziedzinie struktury władz spółki akcyjnej polskie prawo opiera się na modelu trójorganizowanym, który zakłada istnienie organu zarządzającego - w postaci Zarządu, organu stanowiącego - jakim jest Walne Zgromadzenie oraz organu o funkcjach ściśle nadzorczych tj. Rady Nadzorczej.
Granice kompetencji poszczególnych organów spółki są jasno zarysowane. Przyjęta w kodeksie handlowym konstrukcja pozbawia Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy i Radę Nadzorczą uprawnień do wydawania Zarządowi bieżących, wiążących poleceń w zakresie prowadzenia spraw Spółki i nie pozwala na wprowadzenie mechanizmów "ręcznego sterowania Spółką" przez oba te organy. Taki model stosunków między władzami Spółki or
az zakresu ich kompetencji określa również obowiązujący statut spółki "RUCH" S.A.Przedstawiając powyższe, pozwolę sobie zwrócić się do Pana z propozycją skierowania się wprost do Zarządu spółki "RUCH" S.A. (art. 19 pkt 1 ustawy z dnia 9.05.1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora) zaś Ministerstwo Skarbu Państwa, ze swej strony, zwróci się do Zarządu Spółki o rozpatrzenie sugestii Pana Senatora.
Emil Wąsacz