Minister Finansów złożył informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Pieniążka, wygłoszonym na 28. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 31):
Warszawa, 1999.02.04
Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
W związku z przesłanym przy piśmie znak: AG/043/5/99/IV z dnia 25 stycznia br. oświadczeniem Pana Senatora Jerzego Pieniążka wskazującym na konieczność utworzenia w Pajęcznie filii Urzędu Skarbowego w Radomsku uprzejmie informuję Panią Marszałek, iż przyjęty przez resort finansów kierunek rozwoju urzędów skarbowych nie przewiduje funkcjonowania filialnych form ich organizacji.
Wprowadzana w urzędach skarbowych komputeryzacja obejmująca system podatkowy oraz Krajową Ewidencję Podatników nie przewiduje bowiem łączności urzędu skarbowego z filią. Dalsze rozdrabnianie organizacyjne urzędów, w sytuacji gdy filie wykonywać mogą tylko wyodrębnioną część zadań macierzystej jednostki, w konsekwencji doprowadziłoby do zmniejszenia sprawności działania oraz podrożenia i pogorszenia obsługi podatników.
Pragnę jednocześnie wyjaśnić, że w drodze szczególnego wyjątku wyraziłem zgodę na utworzenie - na okres przejściowy - w Wieruszowie filii Urzędu Skarbowego w Wieluniu, w związku z jedynym w skali kraju szczególnym przypadkiem podziału dotychczasowego terytorialnego zasięgu działania Urzędu Skarbowego (w Kępnie) między trzy nowe województwa: wielkopolskie, dolnośląskie i łódzkie i brakiem warunków do prawidłowej obsługi podatników.
Pozwolę sobie zauważyć, że wysuwany często przez wnioskodawców tworzenia filii urzędów skarbowych argument o uciążliwości, na jaką narażeni są podatnicy z braku obsługi przez aparat skarbowy w bezpośredniej bliskości ich miejsca zamieszkania, nie jest do końca zasadny. Obowiązujący w Polsce system podatkowy, zakładający oparcie wymiaru podatków na deklaracjach i zeznaniach podatników, z możliwością ich składania drogą pocztową i dokonywania wpłat za pośrednictwem urzędów pocztowych i banków, a także upowszechnienie obrotu bezgotówkowego ograniczają konieczność bezpośrednich kontaktów urzędów skarbowych z podatnikiem.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że w przypadku zmian w przyszłości przynależności miast i gmin do powiatów (o czym wspomniał Pan Senator w przedmiotowym oświadczeniu), stosownej korekcie będzie ulegał również terytorialny zasięg działania urzędów skarbowych - w myśl obowiązującej zasady, iż powiat stanowi niepodzielną jednostkę organizacyjną obsługiwaną przez urząd skarbowy.
Z poważaniem
Z up. Ministra Finansów
Podsekretarz Stanu
Jan Rudowski