Minister Środowiska przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Janusza Okrzesika, złożonym na 45. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 51):
Warszawa, dnia 28.12.1999 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek,
Odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora Janusza Okrzesika przesłane przy piśmie Pani Marszałek z dnia 24 listopada 1999 r., znak: AG/043/438/99/IV, skierowanym do Pana Jerzego Buzka, Prezesa Rady Ministrów, dotyczące działań Ministerstwa Środowiska w sprawie zanieczyszczeń transgranicznych pochodzących z planowanej budowy elektrowni w Republice Czeskiej przedstawiam poniższe wyjaśnienie.
Ministerstwo Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa otrzymało od Ministerstwa Środowiska Republiki Czeskiej w dniu 26 lutego 1999 r. pismo powiadamiające, wraz z założeniami technicznymi dotyczącymi planowanych inwestycji polegających na budowie elektrowni węglowych o mocy elektrycznej 110 MW w Trzyńcu i Stonawie, a w dniu 8 kwietnia 1999 r. dotyczącymi planowanej budowy elektrowni w Karwinie o mocy elektrycznej 2x135 MW.
Otrzymana z Ministerstwa Środowiska w Pradze dokumentacja została przekazana do analizy i opracowania opinii. Z prac nad koreferatem wynikła konieczność uzupełnienia przez stronę czeską otrzymanych materiałów o raport oceny oddziaływania na środowisko.
W związku z powyższym Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Rzeczypospolitej Polskiej zwrócił się do Ministra Środowiska Republiki Czeskiej z prośbą o nadesłanie raportów ocen oddziaływania na środowisko dotyczące ww. elektrowni. Materiały te wpłynęły do Ministerstwa w dniu 21 września br. i przekazane
zostały do analizy i przygotowania koreferatu prof. dr hab. Stanisławowi Hławiczce z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.W dniu 16 grudnia 1999 r. odbyło się posiedzenie Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko, organu doradczego Ministra Środowiska, na którym zostało rozpatrzone oddziaływanie projektowanych elektrowni na środowisko i zdrowie ludzi na trenie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem elektrowni w Trzyńcu, której usytuowanie budzi najwięcej wątpliwości. Na posiedzenie
to zostali zaproszeni przedstawiciele organów administracji rządowej i samorządowej oraz ekologicznych organizacji pozarządowych z rejonu potencjalnego oddziaływania planowanych inwestycji.Po zapoznaniu się z koreferatem i głosami w dyskusji, w tym zaproszonych gości z rejonu Śląska Cieszyńskiego, Komisja ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko przyjęła następujące stanowisko:
1. Przedłożony do rozpatrzenia materiał w postaci ocen oddziaływania na środowisko planowanych elektrowni w Stonawie i Trzyńcu nie daje podstaw do jednoznacznego określenia wpływu planowanych inwestycji na obszar Polski.
2. Wskazane jest wystąpienie Ministra Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej do Ministra Środowiska Republiki Czeskiej z prośbą o uzupełnienie informacji w zakresie:
- bilansu energetycznego w obszarze przygranicznym z Polską, z uwzględnieniem wszystkich istniejących i planowanych źródeł energetycznych,
- rozpatrywanych wariantów lokalizacyjnych,
- zastosowanych kryteriów i narzędzi oceny zanieczyszczeń atmosferycznych,
- rozpatrywanych warunków zastosowania najlepszych dostępnych technik (BAT),
- bilansu gospodarki wodno-ściekowej, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu na ewentualne pogorszenie parametrów rzeki Olzy,
- danych dotyczących jakości paliwa, które ma być stosowane w planowanych elektrowniach,
- gospodarki odpadami.
3. Konieczne jest opracowanie ekspertyzy określającej stan środowiska w rejonie potencjalnego oddziaływania po stronie polskiej, planowanych inwestycji w Czechach.
4. Wskazane jest powołanie wspólnego polsko-czeskiego zespołu ekspertów, z udziałem przedstawicieli polskich środowisk samorządowych, członków Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko oraz pozarządowych organizacji ekologicznych, do oceny wszystkich planowanych przygranicznych inwestycji e
nergetycznych.5. Rozpatrzenie na kolejnym posiedzeniu Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko przygotowanej przez wspomniany wcześniej zespół ekspertów opinii do oceny oddziaływania na środowisko, z uwzględnieniem wyników przeprowadzonych dodatkowych analiz, ze szczególnym zwróceniem uwagi na procedury wynikające z konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznych (Konwencji z Espoo).
Stanowisko Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko jest w znacznej mierze zbieżne ze stanowiskiem Koalicji "Czyste Beskidy", które zostało nadesłane do Ministerstwa Środowiska.
Zgodnie ze stanowiskiem Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko przygotowane zostało wystąpienie do Ministra Środowiska Republiki Czeskiej, w którym jest przedstawiona propozycja powołania wspomnianego wyżej zespołu ekspertów oraz prośba o uzupełnienie informacji, których zabrakło w raportach oceny oddziaływania na środowisko, a także propozycja wpisania planowanych inwestycji do Bazy Danych INIMPAS o ocenach o
ddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, której przygotowanie i prowadzenie powierzono Polsce.Pragnę również zapewnić, że w przypadku planowanych zakładów energetycznych w Czechach, Ministerstwo Środowiska doprowadzi do zastosowania procedur przewidzianych przez Konwencję z Espoo, z udziałem organów administracji rządowej i samorządowej oraz opinii publicznej na terenach narażonych na potencjalne ich oddziaływanie. W związku z tym, zainteresowanym organom administracji publicznej i pozarząd
owym organizacjom ekologicznym zostanie przedstawione stanowisko resortu w tej sprawie oraz propozycja wzięcia udziału w pracach wspomnianego wyżej zespołu ekspertów.Należy jednak podkreślić, że pewnym utrudnieniem w realizacji postanowień Konwencji z Espoo jest fakt nieratyfikowania jej do dnia dzisiejszego przez Republikę Czeską.
Z wyrazami szacunku
Z up. MINISTRA
PODSEKRETARZ STANU
Marek Michalik