Spis oświadczeń, oświadczenie


Prezes Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa przekazał informację w odpowiedzi na oświadczenie senatora Janusza Okrzesika, złożone na 35. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 38):

Warszawa, 1999.05.26

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W nawiązaniu do wystąpienia Pani Marszałek z dnia 11.05.1999 r. dotyczącego oświadczenia złożonego przez senatora Janusza Okrzesika podczas 35 posiedzenia Senatu RP w dniu 7.05.1999 r. - uprzejmie wyjaśniam, że pod koniec 1997 r. Polska Akademia Nauk zwróciła się do Agencji o nieodpłatne przekazanie gruntów o pow. 33,4354 ha, na których planowano utworzenie Górnośląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Z uwagi na brak stosownych zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, tj. przeznaczenie tych gruntów na ogród botaniczny, nie było możliwe ich nieodpłatne przekazanie. Z biegiem czasu zmieniała się koncepcja utworzenia przedmiotowego Ogrodu. Ostatecznie Towarzystwo Na Rzecz Górnośląskiego Ogrodu Botanicznego z/s w Mikołowie, które utworzyli inicjatorzy omawianego przedsięwzięcia, określiło przewidywany obszar Ogrodu na ok. 520 ha gruntów, z czego prawie połowa to grunty Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa pozostające w wieloletnich dzierżawach. Inicjatywa utworzenia Ogrodu na tak szeroką skalę znalazła zarówno swoich zwolenników jak też przeciwników. Wojewoda Śląski, w piśmie z dnia 19.02.1999 r. (zał. 1). zanegował lokalizację Ogrodu podając, że powinien on być utworzony na terenach nieprzydatnych rolniczo. Ponadto jako przykłady negatywnego stanowiska można przytoczyć chociażby wystąpienie: okolicznych mieszkańców (zał. 2, 3), Wojewódzkiego Związku Plantatorów Roślin Okopowych w Katowicach (zał. 4), Katowickiej Izby Rolniczej (zał. 5, 6), pana Jerzego Borzyka Przewodniczącego Koła Lokalnego RS AWS w Bieruniu (zał. 7).

Należy również zaznaczyć, że zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 19.10.1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (tekst jednolity Dz.U. Nr 57 z 1995 r. poz. 299 z późn. zm.) nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Agencja może w drodze umowy nieodpłatnie przekazać na własność:

1) gminie - na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu zadań własnych gminy,

2) Polskiej Akademii Nauk, szkole wyższej lub jednostce badawczo-rozwojowej - na cele służące wykonywaniu ich zadań statutowych.

Przekazywane nieruchomości muszą zatem mieć stosowne przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Tak więc aby Agencja mogła nieodpłatnie przekazać grunty pod Górnośląski Ogród Botaniczny w Mikołowie niezbędne jest dokonanie zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jak też wskazanie podmiotu, o którym mowa w art. 24 ust. 5 cyt. ustawy oraz którego cele statutowe obejmowałyby utworzenie i prowadzenie tego Ogrodu. Pismem z dnia 11.05.1999 r. (zał. 8) Urząd Miasta Mikołów zawiadomił, że w dniu 01.06.1999 r. odbędzie się sesja Rady Miejskiej na której będą rozpatrywane protesty i zarzuty dotyczące zmian planu zagospodarowania przestrzennego miasta dla terenów przeznaczonych pod projektowany Górnośląski Ogród Botaniczny w Mikołowie-Mokrem.

Niezależnie od powyższego pragnę wyjaśnić, że Agencja wstrzymała się z trwałym rozdysponowaniem ok. 256 ha gruntów leżących na terenach objętych propozycją utworzenia Górnośląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, do czasu przyjęcia jego ostatecznej lokalizacji. Z podanej powierzchni ok. 26 ha stanowią grunty pochodzące z byłego PFZ oraz grunty dzierżawione przez pana Michała Puchera, a ok. 230 ha to grunty dzierżawione przez pana Marka Błaszczyka.

Pan Marek Błaszczyk wydzierżawił od Agencji w 1996 r. zorganizowaną nieruchomość rolną o powierzchni 573,1 ha. W styczniu 1997 r. wyłączono z przedmiotu dzierżawy ok. 13,4 ha gruntów do odrębnego zagospodarowania. Następnie w kwietniu br. sprzedano zainteresowanemu część przedmiotu dzierżawy, tj. nieruchomość o pow. 295,5 ha wraz z ośrodkiem gospodarczym. W chwili obecnej Oddział przygotowuje do sprzedaży jeszcze kilkanaście działek o łącznej powierzchni ok. 31 ha - są to grunty nie objęte planami utworzenia Górnośląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Z poważaniem
Adam Tański


Spis oświadczeń, oświadczenie