Spis oświadczeń, oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem Ireneusza Michasia, złożonym na 46. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 52), przekazał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, dnia 28 grudnia 1999 r.

Pani
Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w pełni podziela troskę Pani Marszałek oraz Pana Senatora, Ireneusza Michasia, wyrażoną w specjalnym Oświadczeniu, o ochronę praw i zaspokajanie potrzeb osób bezdomnych, których życiu i zdrowiu zagrozić mogą niskie temperatury.

W oparciu o kilkuletnie doświadczenia resortu w realizacji programu przeciwdziałania zjawisku bezdomności oraz fakt zorganizowania, z udziałem organizacji pozarządowych, na przestrzeni dwóch ostatnich lat, w okresie zimy, akcji pomocy grupom szczególnie zagrożonym skutkami mrozów, pragnę poinformować Pana Rzecznika o tegorocznych działaniach, podjętych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na rzecz tej kategorii osób.

Koncepcja stworzenia instytucji wczesnego ostrzegania, w związku ze zbliżającym się okresem zimy, wynikała z ubiegłorocznych doświadczeń resortu oraz, między innymi, z treści uwagi i wniosków, jakie napłynęły do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej od uczestników ubiegłorocznej akcji niesienia pomocy osobom zagrożonym śmiercią z powodu zamarznięcia, wsparta również, w wyniku grudniowej, z 1998 roku, decyzji Rady Ministrów o przeznaczeniu dodatkowych środków finansowych.

Konkretne działania, skierowane na rzecz zapobiegania dramatycznym skutkom tegorocznej zimy, zostały podjęte przez resort już na początku września.

4 września Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zwróciło się do uczestników II Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych, obradującego w Warszawie, z apelem o włączenie się organizacji pozarządowych do współpracy z administracją publiczną w tworzeniu i realizacji lokalnych programów pomocy osobom bezdomnym w okresie nadchodzącej zimy.

W apelu zawarta została także prośba o imienne zgłoszenie organizacji do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, deklarując współpracę z resortem w sezonie zimowym wszystkich zainteresowanych podmiotów.

Doświadczenia lat ubiegłych, będące rezultatem realizowanego przez Ministerstwo programu przeciwdziałania bezdomności oraz innym krytycznym sytuacjom życiowym wybranych grup społecznych, dowodzą słuszności szerokiego włączenia do działań w tej sferze organizacji pozarządowych. Dysponują one bogatą infrastrukturą społeczną, w której pracuje wysoko wykwalifikowany personel oraz wolontariusze. Stosują sprawdzone w różnych warunkach metody pracy socjalnej z bezdomnymi. Cechuje je duża mobilność, elastyczność i efektywność w realizacji usług socjalnych. organizacje pozarządowe są instytucjami otwartymi na propozycje współdziałania w sytuacjach szczególnie społecznie dotkliwych i nagłych.

W dniu 27 września 1999 roku w siedzibie Urzędu Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych z udziałem przedstawicieli Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Narodowej, którego celem było zbilansowanie posiadanych zasobów oraz podjęcie zintegrowanych działań w obszarze pomocy osobom jej potrzebującym w okresie zimy.

Na początku października, apel Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, skierowany do uczestników Forum, przekazany został także przedstawicielom wojewódzkich organów administracji państwowej na spotkaniu z Dyrektorami Wydziałów Spraw Społecznych tych urzędów. Zwrócono uwagę na konieczność rozpoznania potrzeb i możliwości w sferze niesienia pomocy osobom bezdomnym w okresie zimy oraz podjęcia współpracy w tym zakresie władz lokalnych z organizacjami pozarządowymi.

Jednocześnie podkreślono, że za zaspokojenie podstawowych potrzeb osobom bezdomnym w postaci udzielenia schronienia oraz zapewnienia odzieży i posiłku nadal ustawowo odpowiedzialne są władze gminne i powiatowe.

W dniu 5 listopada 1999 roku wicepremier Longin Komołowski specjalnym pismem zwrócił się do marszałków i wojewodów z prośbą o nadzwyczajną konsolidację i mobilizację w działaniach zapobiegających tragicznym skutkom zimy.

W tym samym dniu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które odpowiadając na apel, zdeklarowały udział w tworzeniu i realizacji programu działania na rzecz osób bezdomnych w okresie zimy. Zebrani zostali poinformowani o podjętych już działaniach i zamierzeniach rządu w tym obszarze.

W dniu 8.11.99 r. odbyło się spotkanie Premiera Jerzego Buzka z przedstawicielami największych organizacji pozarządowych działających w obszarze bezdomności. Po omówieniu najpilniejszych problemów i potrzeb związanych z bezdomnością w okresie zimowym, premier poinformował zebranych o uruchomieniu na ten cel, w roku bieżącym środków finansowych z rezerwy budżetowej Rady Ministrów w wysokości około 2 milionów złotych z przeznaczeniem na wsparcie działań organizacji pozarządowych na rzecz osób bezdomnych.

W dniu 9 listopada bieżącego roku, decyzją Rady Ministrów, z rezerwy ogólnej, przyznano w pierwszej transzy, kwotę 600 tysięcy złotych siedemnastu doświadczonym organizacjom pozarządowym, w tym między innymi, Caritas Polska, Polskiemu Komitetowi Pomocy Społecznej, Stowarzyszeniu "MONAR", Towarzystwu Pomocy im. Św. Brata Alberta, które wcześniej zadeklarowały udział w akcji niesienia pomocy w okresie zimy osobom bezdomnym. Przyznane kwoty będą przeznaczone na zaspokojenie bieżących potrzeb związanych z prowadzeniem placówek dla bezdomnych, w tym opłacenie energii, zakup ciepłej odzieży, koców, leków, usług medycznych itp., z podziałem tej kwoty według zasady: 40% - opieka medyczna i 60% - bieżące koszty utrzymania placówek dla bezdomnych.

Po podpisaniu stosownych umów w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, środki te zostały organizacjom już przekazane.

Lp.

Nazwa organizacji pozarządowej

Kwota (zł)

1.

Caritas Polska

60.000 zł

2.

Polski Czerwony Krzyż

60.000 zł

3.

Polski Komitet Pomocy Społecznej

60.000 zł

4.

Stowarzyszenie MONAR

60.000 zł

5.

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta

60.000 zł

6.

Federacja Polskich Banków Żywności

35.000 zł

7.

Polska Akcja Humanitarna

30.000 zł

8.

Fundacja Pomocy Wzajemnej "BARKA"

35.000 zł

9.

Wspólnota "Chleb Życia"

35.000 zł

10.

Demokratyczna Unia Kobiet

30.000 zł

11.

Liga Kobiet Polskich

15.000 zł

12.

Parafia Dobrego Pasterza

20.000 zł

13.

Rektorat Ośrodka Charytatywnego "TYLKO" z Darów Miłosierdzia

40.000 zł

14.

Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń"

10.000 zł

15.

Stowarzyszenie Pomocy "Ludzie Ludziom"

20.000 zł

16.

Stowarzyszenie na Rzecz Integracji i Usamodzielnienia "Dom w Głogowie"

10.000 zł

17.

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego

20.000 zł

RAZEM

600.000 zł

Konsekwentnie, zgodnie z ustaleniami Rady Ministrów zobowiązujących Ministra Pracy i Polityki Społecznej do koordynowania działań administracji rządowej, samorządowej i organizacji pozarządowych w zakresie bezdomności, uruchomione zostały dodatkowe środki w wysokości 1,5 miliona złotych, dotychczas pozostające w dyspozycji krajowego Urzędu Pracy.

Na podstawie zgłoszonych do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej potrzeb organizacji pozarządowych w zakresie niesienia pomocy osobom bezdomnym, kwota powyższa została rozdysponowana w następujący sposób:

Lp.

Nazwa organizacji pozarządowej

Kwota (zł)

1.

Caritas Polska

250.000 zł

2.

Polski Komitet Polityki Społecznej

150.000 zł

3.

Stowarzyszenie MONAR

150.000 zł

4.

Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta

150.000 zł

5.

Polski Czerwony Krzyż

100.000 zł

6.

Federacja Polskich Banków Żywności

30.000 zł

7.

Fundacja Pomocy Wzajemnej "BARKA"

50.000 zł

8.

Katolickie Stowarzyszenie Wychowania w Trzeźwości Regionu Kutnowskiego

15.000 zł

9.

Przytulisko im. Św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet - Siostry Albertynki Kraków

30.000 zł

10.

Stowarzyszenie Romów - Okręg Nowy Sącz

25.000 zł

11.

Nowosądeckie Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta - Nowy Sącz

30.000 zł

12.

Fundacja Charytatywna Koło Pomocy Biednym w Zamościu

-

13.

Gorzowskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Bezdomnym w Gorzowie Wielkopolskim

10.000 zł

14.

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

-

15.

Fundacja Tarkowskich Herbu Klamry - Otwock

30.000 zł

16.

Fundacja SOS Dzieciom - Katowice - Racibórz

30.000 zł

17.

Towarzystwo Interwencji Społecznych - Nysa

30.000 zł

18.

Gdańska Fundacja Kultury Chrześcijańskiej im. Św. Brata Alberta

25.000 zł

19.

Fundacja na Rzecz Zapobiegania Narkomanii "Maraton" w Głogowie

10.000 zł

20.

Zgromadzenie Małe Dzieło Boskiej Opatrzności - Orioniści w Henrykowie - Zduńska Wola

25.000 zł

21.

Fundacja św. Brata Alberta - Świnoujście

30.000 zł

22.

Stowarzyszenie Pro Bono w Szczecinku

10.000 zł

23.

Stowarzyszenie Samopomocy Bursa im. Hansa Christiana Kofoeda

10.000 zł

24.

Fundacja Gospodarcza św. Brata Alberta w Kielcach

10.000 zł

25.

Gorzowskie Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wielkopolskim

15.000 zł

26.

Stowarzyszenie Ruch Obrony Bezrobotnych i Biednych w Gostyniu

10.000 zł

27.

Liga Kobiet Polskich w Tarnowie

10.000 zł

28.

Stowarzyszenie na Rzecz Bezdomnych AGAPE w Borowym Młynie

10.000 zł

29.

Stowarzyszenie Przyjaciół im. Św. Brata Alberta - Kraków

10.000 zł

30.

Rektorat Ośrodka Charytatywnego TYLKO z Darów Miłosierdzia

30.000 zł

31.

Stowarzyszenie Pomocy "Przebudzenie" Kolonia Piaszczyce

10.000 zł

32.

Krakowskie Towarzystwo Pomocy Uzależnionym - Kraków

15.000 zł

33.

Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Społecznej w Augustowie

30.000 zł

34.

Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej w Łomiankach

40.000 zł

35.

Stowarzyszenie Carpe Diem w Złocieńcu

10.000 zł

36.

Zgromadzenie Małe Dzieło Boskiej Opatrzności - w Wołominie

20.000 zł

37.

Kuchnia Charytatywna przy Klasztorze Franciszkanów we Wrocławiu

20.000 zł

38.

Fundacja Niepełnosprawnych "SANUS" w Ostródzie

10.000 zł

39.

Schronisko im. Brata Alberta Oaza Franciszkańska w Policach

15.000 zł

40.

Chrześcijańska Misja Społeczna Teen Challenge w Białogardzie

30.000 zł

41.

Dom Samotnej Matki w Zielonce

5.000 zł

42.

Kościół Zielonoświątkowy w Słupsku

10.000 zł

RAZEM

1.500.000 zł

Następnie, przekazana została Departamentowi Pomocy Społecznej kwota 55.740 zł, w celu rozdysponowania jej na dofinansowanie programów w zakresie pomocy społecznej, realizowanych przez organizacje pozarządowe. Środki te otrzymały następujące organizacje:

Lp.

Nazwa organizacji pozarządowej

Kwota (zł)

1.

Chrześcijański Ośrodek dla Osób Uzależnionych Nowa Nadzieja w Janowicach Wielkich

7.000 zł

2.

Fundacja Pomocy Samotnej Matki p.w.św. Józefa w Szczecinie

7.000 zł

3.

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Koło przy parafii św. Jakuba w Głogowie

5.740 zł

4.

Świetlica dla Dzieci im. Jana Pawła II prowadzona przez Siostry Nazarentanki w Wadowicach

10.000 zł

5.

Fundacja Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II WZRASTANIE w Łopuszce Małej

10.000 zł

6.

Ośrodek Opiekuńczo-Wychowawczy przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Akademickie z siedzibą w Kielcach

7.000 zł

8.

Kuchnia dla Ubogich przy parafii św. Franciszka z Asyżu w Wieliczce

9.000 zł

RAZEM

55.740 zł

W związku z licznymi przykładami trudności w świadczeniu usług medycznych wobec osób bezdomnych, z powodu braku ich ubezpieczenia zdrowotnego, w trakcie prac legislacyjnych znajduje się projekt zmiany ustawy o pomocy społecznej, który przewiduje, między innymi, świadczenie w formie zasiłku celowego na pokrycie wydatków na usługi zdrowotne dla bezdomnych, a podmiotem właściwym, ustalanym według określonych kryteriów, w przypadku ubiegania się osoby bezdomnej o świadczenia, będzie gmina.

Niezależnie od tego, trzeba jeszcze raz podkreślić, iż kwota uruchomiona z rezerwy budżetowej Rady Ministrów stanowi jedynie wsparcie działań władz samorządu terytorialnego w zakresie zadań własnych, do których należy obowiązek niesienia pomocy osobom bezdomnym.

Ponadto, na pomoc dla osób bezdomnych w okresie tej zimy, realizowaną przez organizacje pozarządowe, zgodnie z zapowiedzią premiera na spotkaniu z organizacjami pozarządowymi w dniu 8 listopada, przewiduje się przeznaczenie na ten cel dodatkowych środków z przyszłorocznego budżetu państwa.

Tegoroczna pomoc osobom bezdomnym jest kontynuacją wieloletniego programu współpracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z organizacjami pozarządowymi działającymi na polu pomocy społecznej, którego wymierne efekty, w opinii partnerów, potwierdzają potrzebę jego dalszego funkcjonowania w formule odpowiadającej reformom ustrojowym w Polsce.

Z wyrazami szacunku

Joanna Staręga-Piasek


Spis oświadczeń, oświadczenie