Odpowiedź na oświadczenie senatora Ireneusza Michasia, złożone na 33. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 35) nadesłał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej:
Warszawa, dnia 10.05.1999 r.
Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W związku z oświadczeniem Pana Senatora Ireneusza Michasia, przekazanym przy piśmie Pani Marszałek z dnia 7 kwietnia br. nr AG/043/135/99/IV, dotyczącym zagwarantowania środków finansowych na budowę Szpitala w Pułtusku, - z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów pozwalam sobie udzielić odpowiedzi w tej sprawie.
Od roku 1999 placówki opieki zdrowotnej zostały przekształcone w samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej. W związku z tym, uprawnienia organów założycielskich wszystkich samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przyjęły jednostki samorządu terytorialnego (art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 13 październ
ika 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną, Dz. U. Nr 133, poz. 872).W tej sytuacji, budowa, rozbudowa, modernizacja obiektów służby zdrowia jest zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego. Zasady dofinansowania z budżetu państwa zadań własnych gmin, powiatów i województw określa natomiast ustawa z 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2000 (Dz. U. Nr 150, poz. 983).
Zgodnie z art. 44 ust. 2 i 3 powołanej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zasady i kryteria podziału środków na dotacje celowe ustalane są przez wojewodę po zasięgnięciu opinii samorządu województwa, a łączna wysokość dotacji przyznawanych w kolejnych latach na dofinansowanie inwestycji
realizowanej przez jednostkę samorządu terytorialnego nie może przekroczyć 50% wartości kosztorysowej inwestycji, z zastrzeżeniem art. 44 ust. 4 i art. 45 tej ustawy.Jednocześnie uprzejmie informuję Panią Marszałek, że nadanie priorytetu budowie Szpitala w Pułtusku, będzie możliwe poprzez włączenie tego zadania do inwestycji wieloletnich (nazywanych do 1998 r. centralnymi). Na realizację tej grupy inwestycji, będą bowiem przeznaczane relatywnie wyższe kwoty środków z budżetu państwa.
Stosowny wniosek w tej sprawie, powinien przedłożyć Wojewoda Mazowiecki w Ministerstwie Finansów, przy opracowywaniu projektu budżetu na 2000 rok.
Łączę wyrazy szacunku
Podsekretarz Stanu
Janusz Solarz