Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


30. posiedzenie Senatu RP

17 lutego 1999 r.

Oświadczenie

Trzecie oświadczenie, skierowane do prezesa Rady Ministrów, senator złożył do protokołu posiedzenia:

W ostatnich tygodniach, po ostrych protestach rolników i innych grup społecznych, tematem dnia dla opinii publicznej, mediów i polityków - co ciekawe zarówno tych z lewej, jak i z prawej strony sceny politycznej - był i ciągle jeszcze jest problem wysokich zarobków urzędników samorządowych, problem, który wzburzył i zszokował wszystkich. Wszędzie zadawane jest pytanie, czy godzi się tak znacznie podnosić ich zarobki, podczas gdy zmniejsza się wzrost gospodarzy, rośnie i rosnąć będzie bezrobocie, a wokół panuje nędza. Czy obowiązują tu zasady współżycia społecznego, nie mówiąc o etyce i moralności, czy też kulturze politycznej.

Podczas rozmów i spotkań wyborcy wskazują, iż wynagrodzeniami urzędników samorządowych nie rządzą żadne zasady, a przecież powinny one zależeć od zakresu obowiązków i odpowiedzialności. Tymczasem dziś dochody urzędników zależą wyłącznie od ich siły politycznej, od wyników wyborów samorządowych i najmniejszego znaczenia nie ma fakt, czy w regionie wygrała lewica czy prawica.

Powszechna jest opinia, a nawet reguła, że władza powinna być tak zamożna jak rządzona społeczność. Tak jest przecież w krajach, gdzie władze lokalne naprawdę przestrzegają zasad współżycia społecznego, a ich dochody zależą od przeciętnego dochodu mieszkańców regionu, stopy bezrobocia, wysokości zasiłku z pomocy społecznej itp.

Podkreśla się, że zjawiska występujące w naszym kraju można określić słowami "władza dla władzy". Dochody na tak wysokim poziomie mogą sobie ustalać prywatni przedsiębiorcy, bo oni biorą ze swojego, nie zaś z podatków od ogółu obywateli.

Dziś wyraźnie widać, iż reforma administracyjna miast poprawić działanie władzy, ograniczyć biurokrację, przekazać władzę, a wraz z nią odpowiedzialność, z góry do dołu, spowodowała to, iż władzę podzielono, odpowiedzialność rozwodniono, poprawy funkcjonowania organów władzy nie widać, a zmniejszenia liczby urzędników nic nie zapowiada. Widać jedynie, na co wszyscy zwracają uwagę, bardzo wysokie zarobki urzędników, które do ich kieszeni napływają z podatków.

Oświadczenie moje kieruję do Prezesa Rady Ministrów, prosząc o przedstawienie rozwiązań prawnych tego problemu.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie