Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


83. posiedzenie Senatu RP

7 czerwca 2001 r.

Oświadczenie

Oświadczenie skierowane do ministra pracy i polityki społecznej Longina Komołowskiego

Moje oświadczenie dotyczy złamania konstytucyjnej zasady równości wobec prawa w zakresie rozwiązań w sprawie składek na ubezpieczenie emerytalne żołnierzy i funkcjonariuszy odchodzących ze służby bez nabycia prawa do emerytury mundurowej.

W związku z moim oświadczeniem z dnia 30 marca 2001 r., złożonym w trakcie siedemdziesiątego ósmego posiedzenia Senatu RP i skierowanym do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wątpliwości prawnych zgłaszanych przez żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy odeszli bądź zamierzają odejść ze służby bez nabycia uprawnień do emerytury z systemu zaopatrzeniowego, otrzymałem od pani minister Ewy Lewickiej informację, iż "uposażanie z tytułu służby, pobierane w okresie od 1 stycznia 1999 r. do dnia zwolnienia ze służby, będzie mogło być uwzględnione przy ustaleniu prawa do emerytury z powszechnego systemu emerytalnego, a uzyskane w tym okresie zarobki będą mogły być wskazane do podstawy wymiaru świadczenia".

Mam także wiele praktycznych wątpliwości co do prawnego znaczenia wskazanego akapitu. Poseł Jan Sieńko 8 grudnia 2000 r. złożył interpelację do ministra obrony narodowej "w sprawie uregulowania zasad służby kontraktowej w powiązaniu z uprawnieniami emerytalnymi" (interpelacja nr 5339). W odpowiedzi pana ministra z dnia 19 stycznia 2001 r. stwierdzono, że: "Problem pojawia się wtedy, gdy żołnierz rozpoczął służbę wojskową przed 1 stycznia 1999 r. i zostaje zwolniony przed wysłużeniem piętnastu lat lub gdy kontrakt nie zostaje przedłużony łącznie na okres powyżej piętnastu lat. Za takiego żołnierza resort obrony narodowej nie odprowadza składek na ubezpieczenie społeczne, to jest emerytalne i rentowe. Będzie on miał w przyszłości prawo do emerytury cywilnej w oparciu o kapitał początkowy naliczony na dzień 31 grudnia 1998 r. oraz o wysokość kapitału zgromadzonego w wyniku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w związku z podjęciem, po zwolnieniu ze służby, działalności objętej obowiązkiem tego ubezpieczenia. Należy zaznaczyć, że poza kapitałem początkowym (naliczanym na udokumentowany wniosek zainteresowanego) z powodu nieodprowadzania składek nie jest gromadzony kapitał za okres służby po dniu 1 stycznia 1999 r. Zatem sytuacja, w której żołnierz zawodowy nie ma możliwości dosłużenia do piętnastu lat (nieprzedłużony kontrakt, zlikwidowany garnizon), uprawniających go do resortowych świadczeń emerytalnych, nie znalazła swojego odbicia w funkcjonujących obecnie rozwiązaniach ustawowych, powodując gorsze uregulowania dla tej grupy żołnierzy."

W związku z tym, że zwalnianym ze służby po 1 stycznia 1999 r., bez uzyskania uprawnień do emerytury mundurowej, żołnierzom i funkcjonariuszom nie są wypłacane należne składki na ubezpieczenie społeczne, proszę Pana Ministra o wyrażenie stanowiska resortu w następujących kwestiach:

1. W jaki sposób i od kogo zwolniony ze służby po 1 stycznia 1999 r., bez uzyskania uprawnień do emerytury mundurowej, żołnierz lub funkcjonariusz ma dochodzić otrzymania i przekazania na indywidualne konto w ZUS składek na powszechny system ubezpieczenia za okres od 1 stycznia 1999 r. do dnia zwolnienia ze służby (wraz z należnymi odsetkami)?

2. Czy wyżej wymienione wydatki zostały ujęte w planach budżetowych na rok bieżący poszczególnych formacji mundurowych?

3. Jakie są orientacyjne liczby żołnierzy i funkcjonariuszy zwolnionych ze służby po 1 stycznia 1999 r. bez uzyskania uprawnień do emerytury mundurowej, a także, jakie są planowane liczby zwolnień w 2001 r. i na jakim poziomie przewidywane są koszty uzupełnienia w związku z tym osobistych kont w ZUS?

Z poważaniem
Jerzy Masłowski


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie