Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Markowskiego, złożone na 75. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 80):

Warszawa, dnia 12.03.2001 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowsiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Jerzego Markowskiego z dnia 14 lutego 2001 r. (pismo Marszałka Senatu z dnia 21.02.2001 r. Nr AG-043/85/01/IV) poniżej przedstawiam odpowiedzi na zadane pytania dotyczące wykonania na zlecenie Ministerstwa Skarbu Państwa opracowań:

- "Analiza i weryfikacja opracowanych przez zarząd jednoosobowych spółek Skarbu Państwa działających w sektorze górnictwa węgla kamiennego biznes planów na lata 1998-2002".

- "Analiza sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce".

Ad: Kosztów wykonania przez firmę EVIP International Sp. z o.o. analizy biznes planów spółek węglowych i samodzielnych kopalń będących podmiotami prawa handlowego oraz wykonania przez firmę PricewaterhouseCoopers "Analizy sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce".

Koszt wykonania przez firmę EVIP International Sp. z o.o. analizy biznes planów spółek węglowych i samodzielnych kopalń będących podmiotami prawa handlowego określony został w umowie Nr MSP/408/98 z dnia 1 października 1998 r. i wynosił 60.000 USD.

Koszt wykonania przez firmę PricewaterhouseCoopers "Analizy sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce" określony został w umowie Nr MSP/434/99 z dnia 15 marca 2000 r. i wynosił 2.000.000 USD.

AD Źródeł finansowania w/w opracowań:

Koszty wykonania przez firmę EVIP International SP z o.o. analizy biznes planów spółek węglowych i samodzielnych kopalń będących podmiotami prawa handlowego oraz wykonania przez firmę PricewaterhouseCoopers "Analizy sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce" pokryte zostały ze środków pożyczki Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Banku Światowego) Nr 3242/POL przyznanej Polsce na podstawie umowy zawartej pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju z dnia 10 lipca 1991 r.

Ad Udziału polskich firm współuczestniczących w realizacji w/w opracowań:

Analiza biznes planów spółek węglowych i samodzielnych kopalń wykonywana była przez firmę EVIP International Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, która jest podmiotem polskim. Natomiast "Analiza sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce" wykonywana była przez zagraniczny podmiot tj.: firmę PricewaterhouseCoopers z siedzibą w Londynie, przy czym jej podwykonawcą była także polska firmy tj.: Główny Instytut Górnictwa z siedzibą w Katowicach.

Ad Stopnia wykorzystania, czyli użyteczności w/w opracowań dla:

- oddłużenia sektora w trybie stosowanej ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych (Firma EVIP),

- restrukturyzacji sektora, a zwłaszcza prywatyzacji (firma PricewaterhouseCoopers):

Realizacja obu projektów związana była z rządowym programem restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego pt. "Reforma górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2998-2002" i miała kluczowe znaczenie w realizacji warunków uruchomienia przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju pożyczki dostosowawczej dla sektora górnictwa węgla kamiennego. Niezależnie od powyższego przedmiotowe opracowania zostały wykorzystane w następujący sposób:

- Analiza biznes planów spółek węglowych i samodzielnych kopalń węgla kamiennego, wykonana przez firmę EVIP International Sp. z o.o. wykorzystana została przez MSP w procesie uzgadniania w trybie przepisów art. art. 7 ust. 6 do ustawy z dnia 26 listopada 1996 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych opinii Ministra Gospodarki odnośnie programów naprawczych spółek i samodzielnych kopalń węgla kamiennego.

- "Analiza sektora górnictwa węglowego w Polsce" wykonana przez firmę PricewaterhouseCoopers określa między innymi możliwe warianty strategii prywatyzacji sektora, a także propozycje prawnych i administracyjnych uregulowań ułatwiających przeprowadzenie tego procesu. Wyniki tej analizy, zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów dnia 21 grudnia 1999 r. korektą rządowego programu reformy górnictwa węgla kamiennego pt.: "Reforma górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 1998-2002", stanowiły będą podstawę opracowania przez rząd strategii prywatyzacji sektora.

Z poważaniem

Aldona Kamela-Sowińska


Spis oświadczeń, oświadczenie