Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Skarbu Państwa przekazał stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Markowskiego, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):

Warszawa, dnia 27 grudnia 2000 r.

Pan
Jerzy Markowski
Senator
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Senatorze,

W nawiązaniu do oświadczenia Pana Senatora podczas 67 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 26 października 2000 r., poniżej przedstawiam stanowisko do poruszonych w nim kwestii.

Pragnę poinformować, iż aktualnie realizowane procesy prywatyzacji w sektorze elektroenergetycznym są zgodne z dokumentem pt. "Zintegrowany harmonogram prywatyzacji sektora elektroenergetycznego i wprowadzenia rynku energii elektrycznej" przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 16 maja 2000 roku. Harmonogram ten jest uszczegółowieniem polityki przekształceń własnościowych w sektorze energetycznym określonej w rozdziale 6.4 w Założeniach Polityki Energetycznej Polski do roku 2020, przyjętych przez Radę Ministrów w dniu 22 lutego 2000 roku.

Przywołane wyżej dokumenty zakładają, iż pierwszy etap prywatyzacji sektora energetycznego powinien zakończyć się do końca 2002 roku. Podstawowym celem realizowanych w tym tempie procedur prywatyzacyjnych jest dążenie do stworzenia konkurencyjnego rynku energii elektrycznej, przygotowanie polskich przedsiębiorstw energetycznych do funkcjonowania w otoczeniu konkurencyjnym, zapewnienia niezbędnego dopływu kapitału dla realizacji inwestycji rozwojowych i modernizacyjnych, jak również stworzenie okoliczności dających możliwość środowiskom pracowniczym wypracowania optymalnych gwarancji socjalnych w okresie transformacji własnościowej zachodzącej podczas prywatyzacji.

Jednocześnie, uprzejmie informuję Pana Senatora, iż aktualnie trwają prace uzgodnieniowe na szczeblu międzyresortowym, które dotyczą zmiany kolejności realizowanych projektów prywatyzacyjnych.

W odniesieniu do kwestii prywatyzacji w sektorze górnictwa uprzejmie informuję, że kierunki prywatyzacji tego sektora określa rządowy program restrukturyzacji sektora pt.: "Reforma górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 1998-2002". W dokumencie tym założono, iż prywatyzacji podlegać będą przede wszystkim pojedyncze kopalnie, mające odpowiednią perspektywę efektywnej działalności na rynku węgla kamiennego. Nie wykluczono także prywatyzacji całych spółek węglowych w dalszej perspektywie czasowej. Na podstawie założeń tego programu podjęto prywatyzację dwóch samodzielnych kopalń, tj. KWK "Bogdanka" S.A. i KWK "Budryk" S.A.

Założenia rządowego programu reformy sektora górnictwa węgla kamiennego zostały zmienione korektą programu przyjętą przez Radę Ministrów w dniu 21 grudnia 1999 r., zgodnie z którą dalsze działania prywatyzacyjne - poza prywatyzacją KWK "Bogdanka" S.A. i KWK "Budryk" S.A. - będą konsultowane ze stroną społeczną po przedstawieniu wyników studium prywatyzacji sektora.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 listopada 1998 roku o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych (Dz.U. nr 162, poz. 1112) proces prywatyzacji podmiotów działających w sektorze górnictwa węgla kamiennego prowadzi Minister Skarbu Państwa.

Pragnę poinformować Pana Senatora, iż aktualnie w MSP prowadzone są działania związane z prywatyzacją sektora górnictwa węgla kamiennego wobec KWK "Bogdanka" S.A. i KWK "Budryk" S.A. oraz dokonywana jest ocena przedprywatyzacyjna tego sektora (w ramach projektu "Analiza sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce").

Najbardziej zaawansowane są prace związane z prywatyzacją KWK "Bogdanka" S.A. Obecnie MSP wraz z doradcą PricewaterhouseCoopers prowadzi działania obejmujące realizację procesu zbycia akcji Spółki. Publiczne zaproszenie do rokowań zostało opublikowane w dniach 28 i 30 listopada br. Zakończenie procesu prywatyzacji planowane jest na połowę 2001 r.

W przypadku KWK "Budryk" S.A. aktualnie opracowywane są analizy przedprywatyzacyjne Spółki przez doradcę MSP konsorcjum Delloite & Touche/IMC Consulting. Zgodnie z zawartą umową, analizy przedprywatyzacyjne powinny zostać przekazane do MSP w połowie grudnia br. Zakończenie procesu prywatyzacji planowane jest w IV kwartale 2001 r.

Niezależnie od indywidualnych, pilotażowych projektów prywatyzacyjnych prowadzone są przez doradcę Ministra Skarbu Państwa - firmę PricewaterhouseCoopers z siedzibą w Londynie - prace związane z przygotowaniem oceny przedprywatyzacyjnej sektora górnictwa węgla kamiennego, w której na podstawie wielopłaszczyznowych analiz określone zostaną możliwe warianty strategii prywatyzacji sektora. Rozpoczęcie prac związanych z realizacją umowy tj. wykonanie przedmiotowej oceny nastąpiło z dniem 20 marca br. MSP przewiduje, że zakończenie prac związanych z przygotowaniem oceny przedprywatyzacyjnej sektora górnictwa węgla kamiennego nastąpi do końca br.

Podsumowując pragnę podkreślić, że podjęcie decyzji odnośnie kierunków prywatyzacji w sektorze górnictwa węgla kamiennego będzie możliwe dopiero w 2001 roku, po przyjęciu przez Radę Ministrów strategii prywatyzacji sektora określonej na podstawie wyników przygotowanego przez doradcę MSP w 2000 roku studium prywatyzacji sektora, skonsultowaniu tych wyników ze stroną społeczną oraz rozstrzygnięciu wątpliwości odnośnie przyszłego kształtu sektora węgla kamiennego.

Z wyrazami szacunku

Minister Skarbu Państwa
z up. Podsekretarz Stanu
Jakub Tropiło


Spis oświadczeń, oświadczenie