Minister Gospodarki przekazał stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Markowskiego, złożonym na 67. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 73):
Warszawa, dn. 01. grudnia 2000 r.
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
Odpowiadając na Pani Pismo z dnia 3 listopada 2000 r. znak AG/043/344/2000/IV skierowane do Wiceprezesa Rady Ministrów Pana J. Steinhoffa w sprawie oświadczenia senatora J. Markowskiego dotyczącego prywatyzacji podsektora dystrybucji w elektroenergetyce, w szczególności Górnośląskiego Zakładu Energetycznego, pragnę przedstawić odnośnie tego oświadczenia następujące stanowisko
.Działania restrukturyzacyjne, w tym prywatyzacja polskiego sektora elektroenergetycznego prowadzone są od 1990 r. zgodnie z przyjętymi założeniami polityki energetycznej państwa i programami rządowymi okresowo aktualizowanymi z uwzględnieniem zachodzących zmian w kraju i na świecie. Do najważniejszych ostatnich dokumentów rządowych wyznaczających cele, założenia i zadania związane z prywatyzacją sektora elektroenergetycznego należą:
- "Założenia polityki energetycznej Polski do 2000 r.", przyjęte przez Rzą
d 22 lutego 2000 r.,- "Prywatyzacja sektora elektroenergetyki. Założenia programowe i realizacja." oraz "Zasady działania rynku energii elektrycznej w Polsce w roku 2000 i latach następnych.", przyjęte przez KERM 2 grudnia 1999 r.
- "Zintegrowany harmonogram prywatyzacji sektora elektroenergetycznego i wprowadzenie rynku energii elektrycznej", przyjęty przez Radę Ministrów 16 maja 2000 r.
Pragnę poinformować, że Rada Ministrów rozpatrzyła w dniu 28 listopada 2000 r. informację Ministra Skarbu Państwa, odpowiedzialnego za proces prywatyzacji sektora, na temat realizacji powyższego harmonogramu, który zakładał równoległe prowadzenie działań prywatyzacyjnych w podsektorze wytwórczym i dystrybucyjnym. Na wniosek Ministra Gospodarki Rada Ministrów podjęła ustalenia o potrzebie jego korekty zmierzającej do nadrobienia opóźnienia zaawansowania procesów prywatyzacyjnych elektrowni względem spółek dystrybucyjnych. Dalsze utrzymanie dotychczasowej tendencji byłoby niekorzystne z punktu widzenia wdrożenia konkurencyjnego rynku energii elektrycznej i związanego z tym procesem koniecznego wzrostu efektywności działania oraz obniżki kosztów w sektorze wytwórczym.
Przedkładając powyższe stanowisko wyrażam nadzieję, że stanowi ono wystarczającą odpowiedź na oświadczenie Pana senatora J. Markowskiego.
Z wyrazami szacunku
MINISTER
z up.
Andrzej Karbownik
Podsekretarz Stanu