Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Markowskiego, złożone na 61. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 65):

Warszawa, 26.07. 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na oświadczenia Pana Senatora Jerzego Markowskiego podczas 61 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 29 czerwca 2000 r., przekazane przy piśmie znak: AG/043/209/2000/IV w sprawie pominięcia przez Śląską Regionalną Kasę Chorych w Katowicach w ogłoszeniu konkursu ofert na świadczenie medyczne w 2000 r. pielęgniarek i położnych podstawowej opieki zdrowotnej uprzejmie informuję, że Minister Zdrowia nie posiada prawa do ingerowania w postępowanie konkursowe w zakresie zawierania umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Uprzejmie przedstawiam stanowisko przekazane przez Śląską Regionalną Kasę Chorych w przedmiotowej sprawie.

Zdaniem Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych postępowanie konkursowe mające na celu zakontraktowanie usług medycznych na rok 2001 przeprowadzono na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 lutego 1997 roku o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. z 1997 r. Nr 28 poz. 153 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie konkursu ofert na zawieranie przez Kasy chorych umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych (Dz.U. z 1998 r. Nr 148 poz. 978 z późniejszymi zmianami), w tym opracowano i opublikowano przyjęte uchwałą Zarządu Kasy "Szczegółowe warunki konkursu ofert oraz szczegółowe informacje o przedmiocie konkursu ofert poprzedzającego zawieranie umów o udzielenie świadczeń zdrowotnych dla osób ubezpieczonych w Śląskiej Regionalnej Kasie Chorych na rok 2001" określające wykaz kontraktowanych świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z tym dokumentem nie przewiduje się bezpośredniego kontraktowania usług pielęgniarek środowiskowych, wyłączając je w zakres czynności przedmiotu konkursu - 03 - Podstawowa opieka zdrowotna.

Śląska Regionalna Kasa Chorych stoi na stanowisku, że pielęgniarstwo środowiskowo-rodzinne, w tym również działalność położnych środowiskowych, stanowi jedną z części składowych podstawowej opieki zdrowotnej integralnie związaną z działalnością lekarza rodzinnego. A to oznacza, iż część świadczeń pielęgniarki udzielana jest na podstawie skierowania lekarza. Podnoszone przez grupę zawodową pielęgniarek i położnych ustawowe prawo ubezpieczonego do wyboru pielęgniarki i położnej jest niezaprzeczalne.

Zdaniem Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych nie można pomijać faktu, że ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym w art. 60 ust. 1 pkt 4 gwarantuje ubezpieczonemu możliwość wyboru również innych świadczeniodawców. Psycholodzy, rehabilitanci medyczni, analitycy medyczni, technicy protetycy to również grupy zawodów medycznych, które upominały się o swoje prawo do bezpośredniego podpisywania umów z Kasą Chorych na świadczenia zdrowotne (a co nie znajduje merytorycznego uzasadnienia). Zgodnie z art. 58 ust. 4 wymienionej ustawy, świadczenia z zakresu diagnostyki, rehabilitacji leczniczej oraz zabiegi ambulatoryjne, a także świadczenia innych, niż lekarze świadczeniodawców, są udzielane ubezpieczonemu na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Wobec powyższego Śląska Kasa Chorych przyjęła zasadę, że świadczeniem medycznym jest tylko wspólne działanie lekarza, pielęgniarki, położnej i innych świadczeniodawców z kręgu zawodów medycznych, a ponadto fakt, iż przepisy wymienionej ustawy, gwarantując z jednej strony prawo ubezpieczonego do wyboru pielęgniarki, położnej i innych świadczeniodawców, równocześnie w tym samym art. 60 ust. 2 zezwalają ubezpieczonemu na zmianę tylko wybranego przez siebie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W świetle powyższego zmiana pielęgniarki i/lub położnej według Śląskiej Kas Chorych może dokonać się jedynie poprzez zmianę tego lekarza.

Zdaniem Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych takie rozwiązania w sprawie sposobu kontraktowania usług z zakresu pielęgniarstwa środowiskowego stosowane przez Kasę w roku 2000 oraz proponowane analogicznie na 2001 są optymalne. Umowy na wykonanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej nakładają na świadczeniodawców obowiązek zapewnienia środowiskowej opieki pielęgniarskiej w wymiarze zatrudnienia co najmniej 40 godzin tygodniowo na każde 2500 zadeklarowanych do lekarza ubezpieczonych oraz środowiskowej opieki położniczej w wymiarze zatrudnienia co najmniej 40 godzin tygodniowo na każde 6000 zadeklarowanych osób płci żeńskiej. Obowiązek zapewnienia świadczeń wykonywanych przez pielęgniarki i położne środowiskowe na powyżej opisanych zasadach spoczywa na każdym świadczeniodawcy, chcącym podpisać umowę ze Śląską Regionalną Kasą Chorych na wykonywanie świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Daje to wymienionym świadczeniodawcom między innymi możliwość zawierania kontraktów z pielęgniarkami i położnymi środowiskowo-rodzinnymi na realizację zadań z zakresu opieki środowiskowo-rodzinnej oraz położniczo-środowiskowej. Warunkiem podpisania powyższego kontraktu z podmiotem realizującym świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej jest utworzenie przez pielęgniarki środowiskowe i/lub położne niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej lub zarejestrowanie indywidualnych praktyk.

Śląska Regionalna Kasa Chorych umożliwiając zawieranie kontraktów pomiędzy podmiotami wykonującymi obowiązki z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, a podmiotami realizującymi świadczenia zdrowotne z zakresu położnictwa środowiskowego, działa zgodnie z przepisami w zakresie samodzielności zawodu pielęgniarki i położnej zawartymi w ustawach z dnia 05 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U. Nr 91 poz. 410 z późn. zm.) oraz z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej.

Zdaniem Kasy powyższe rozwiązania umożliwiają podmiotom tworzonym przez pielęgniarki i położne włączenie się i działanie w przekształcający się obecnie system ochrony zdrowia, natomiast Kasie Chorych występującej w interesie ubezpieczonego, a nie świadczeniodawcy, umożliwia zgodnie z art. 1a pkt 5 wymienionej ustawy, stworzenie systemu dającego możliwość równego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Kontraktowanie usług lekarskich i pielęgniarskich, w tym samym realizującym je podmiocie lub w podmiocie, który zawarł umowę z innym świadczeniodawcą w zakresie jego kompetencji, w obecnej sytuacji jest jedynym sposobem spełniającym powyższe wymogi.

Ponadto Śląska Regionalna Kasa Chorych wyjaśnia, że niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej prowadzone przez pielęgniarki mogą na rok 2001 składać oferty w zakresie części przedmiotu konkursu - 09 Opieka w zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz w zakresie części przedmiotu konkursu - 05 - Opieka w miejscu nauczania i wychowania. Zadania z tego ostatniego zakresu konkursu mogą być również realizowane przez indywidualne lub grupowe praktyki pielęgniarskie.

Na zakończenie dodam, iż w zakresie działalności Kas Chorych i świadczeniodawców dotyczącym realizacji umów z Kasami Chorych, nadzór sprawuje Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych.

Z poważaniem

Z up. MINISTRA ZDROWIA

Pełnomocnik Rządu do Spraw Wprowadzenia

Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego

PODSEKRETARZ STANU

Anna Knysok


Spis oświadczeń, oświadczenie