Minister Gospodarki przekazał stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Markowskiego, złożonym na 38. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 42):
Warszawa, 05 sierpnia 1999 r.
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
W odpowiedzi na pismo Pani Marszałek z dnia 8 lipca 1999 r. znak: AG/043/296/IV/99 przedstawiam poniżej stanowisko do oświadczenia złożonego przez senatora Pan
a Jerzego Markowskiego podczas 38 posiedzenia Senatu RP w dniu 1 lipca 1999 r.Według przyjętego w dniu 30 czerwca 1998 r. przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej programu rządowego pt. "Reforma górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 1998-2002" oraz postanowień art. 13 ustawy o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych, całkowita lub częściowa likwidacja kopalni następuje na podstawie ro
zstrzygnięcia właściwego organu przedsiębiorstwa górniczego.Stąd w przypadku KWK "Niwka-Modrzejów" Sp. z o.o. kompetencje w tym względzie należą wyłącznie do Zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego S.A.
Podejmowane dotychczas wobec KWK "Niwka-Modrzejów Sp. z o.o. działania naprawcze nie doprowadziły do poprawy sytuacji ekonomicznej kopalni.
Stan zobowiązań przewyższa kapitał zakładowy Spółki, wobec czego Zgromadzenie Wspólników Kopalni Węgla Kamiennego "Niwka-Modrzejów" Sp. z o.o. biorąc pod uwagę:
- Biznes plan Katowickiej Grupy Kapitałowej na lata 1998-2002 zatwierdzony uchwałą nr 3 Walnego Zgromadzenia z dnia 5.03.1999 r.,
- Opinię Zespołu Koordynacyjnego do przeprowadzenia postępowania przygotowawczego likwidacji KWK "Niwka-Modrzejów",
- Uchwałę Zarządu KHW S.A. nr 79/99 z dnia 24.03.1999 r.
postanowiło rozwiązać Spółkę i postawić ją w stan całkowitej likwidacji określając terminy:
a) rozpoczęcia likwidacji na dzień 1.05.1999 r.
b) zakończenia wydobycia na dzień 1.07.1999 r.
c) zakończenia likwidacji na dzień 30.06.2001 r.
Ponadto kwestia umożliwienia wyeksploatowania w przyszłości około 6,0 mln ton zasobów węgla kamiennego była przedmiotem analizy przez zespoły ekspertów przy czynnym udziale przedstawicieli związków zawodowych. Zespół ekspertów uznał, że istnieje techniczna możliwość przyłączenia części zasobów KWK "Niwka-Modrzejów" Sp. z o.o. do sąsiedniej KWK "Mysłowice" co będzie skutkowało wydłużeniem jej żywotności około 3,5 roku przy średnim wydobyciu około 7000 t/dobę.
W dniu 10.06.1999 r. odbyło się spotkanie Zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. ze związkami zawodowymi na którym przyjęto bez zastrzeżeń proponowany sposób zagospodarowania złoża KWK "Niwka-Modrzejów" przez KWK "Mysłowice".
W świetle powyższego, obawy Pana Senatora J. Markowskiego co do zamykania drogi do eksploatacji zasobów KWK "Niwka-Modrzejów" są nieuzasadnione.
Równocześnie pragnę złożyć Panu Senatorowi podziękowanie za wykazaną troskę o racjonalne gospodarowanie zasobami węgla kamiennego jako dobrem narodowym.
Z wyrazami szacunku
MINISTER GOSPODARKI
z up.
Jan Szlązak
PODSEKRETARZ STANU