Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej nadesłał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Markowskiego, złożone do protokołu 34. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 37):

Warszawa, 1999-15-19

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

Odpowiadając na pismo z dnia 28 kwietnia br. nr AG/043/178/99/IV, skierowane do Pana Leszka Balcerowicza Wiceprezesa Rady Ministrów - Ministra Finansów w sprawie oświadczenia złożonego przez Senatora Jerzego Markowskiego, dotyczącego ustalenia ostatecznej wysokości części oświatowej subwencji ogólnej na 1999 r. dla Miasta Bytomia, uprzejmie informuję:

1) Ministerstwo Edukacji Narodowej w styczniu br. zwróciło się z prośbą do wszystkich powiatów o wnikliwe przeanalizowanie i weryfikację danych przekazanych przez MEN w wykazach obrazujących wielkość zadań oświatowych w roku szkolnym 1998/99, będących podstawą do naliczenia części oświatowej subwencji ogólnej. Odpowiadając, powiaty przesłały zweryfikowane dane dotyczące przejętych do prowadzenia z dniem 1 stycznia br. zadań szkół ponadpodstawowych i specjalnych.

2) Z przekazanych materiałów wynikało, że wstępna kwota części oświatowej subwencji ogólnej dla Miasta Bytomia naliczona została na podstawie zawyżonej liczby uczniów. Do zadań szkolnych realizowanych przez Miasto Bytom wyliczeni zostali, m.in. uczniowie szkół specjalnych i zawodowych z terenu Miasta Radzionkowa oraz uczniowie pobierający naukę w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu (środki na prowadzenie CKU ulokowane zostały w budżecie Wojewody Śląskiego w rozdziałach 7921, 8011 w § 94 "Dotacje celowe przekazane z budżetu państwa na realizację bieżących zadań własnych powiatu").

3) Na podstawie korekty dokonanej przez powiaty w zakresie zadań szkół ponadpodstawowych i specjalnych została naliczona ostateczna kwota części oświatowej subwencji ogólnej, zgodnie z zasadami sformułowanymi w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 1998 r. w sprawie zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 164, poz. 1168 z późn. zm.).

4) W ostatecznej kwocie części oświatowej subwencji ogólnej dla Miasta Bytomia uwzględnione zostały także środki w wysokości 613 tys zł na inne zadania oświatowe, z tego:

- rozdział 7941 "Internaty i stypendia dla uczniów" - 470 tys zł

- rozdział 8232 "Świetlice dla uczniów i wychowanków" -- 143 tys zł

5) Przepisy art. 40 pkt 4 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 (Dz.U. Nr 150, poz. 983) określają, że minister właściwy do spraw finansów publicznych informuje jednostki samorządu terytorialnego o ostatecznych wysokościach przyznanych kwot poszczególnych części subwencji ogólnej, w tym także o kwocie części oświatowej, w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej. W toku bieżącym ustawa budżetowa na 1999 r. została ogłoszona 2 marca.

6) Wydaje się, że rady powiatów i sejmiki województw podejmując uchwały budżetowe na bieżący rok przed otrzymaniem informacji od ministra właściwego do spraw finansów publicznych o ostatecznych kwotach subwencji ogólnej na 1999 r., stanowiącej istotną część do ich dochodów, winny liczyć się z koniecznością ich weryfikacji.

Z wyrazami szacunku
Wz MINISTRA
PODSEKRETARZ STANU
Andrzej Karwacki


Spis oświadczeń, oświadczenie