Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Zdrowia i Opieki Społecznej złożył informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Markowskiego, wygłoszonym podczas 21. posiedzenia Senatu ("Diariusz senatu RP" nr 25):

Warszawa, dnia 20.11.1998 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z przekazanym, przy piśmie Nr AG/043/21/98/IV z dnia 30 października br., tekstem oświadczenia Pana Senatora Jerzego Markowskiego w sprawie realizacji Górnośląskiego Szpitala Onkologicznego w Gliwicach - pozwalam sobie przedłożyć informację w powyższej sprawie.

Budowa Górnośląskiego Szpitala Onkologicznego w Gliwicach została rozpoczęta w 1980 roku ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia, a w latach 1983-1990 finansowana przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej z centralnej dotacji budżetowej. Począwszy od roku 1991, zadanie finansowane jest w ramach budżetu Wojewody Katowickiego.

Dzięki staraniom władz województwa katowickiego i Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, inwestycji tej nadano priorytet - od roku 1992 została zaliczona do inwestycji centralnych Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Ze względu na to, że w poprzednich latach środki budżetowe przeznaczane na realizację inwestycji były znacznie niższe niż potrzeby - terminy zakończenia poszczególnych zadań, w tym również Górnośląskiego Szpitala Onkologicznego w Gliwicach, ulegały przesunięciom na lata dalsze.

Powyższe było przyczyną wzrostu kosztów inwestycji, koniecznością dostosowywania dokumentacji do aktualnie obowiązujących norm i przepisów (p. pożarowe, cieplne, normatywy technologiczne itp.), a także zweryfikowania zaplanowanego pierwotnie wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną, stosownie do wymogów współczesnej medycyny.

Ponadto, sytuacja związana z realizacją tego przedsięwzięcia i utworzeniem docelowo prawidłowo funkcjonującej placówki, było bardzo skomplikowane.

Wynikało to z faktu istnienia w sąsiedztwie budowlanego Górnośląskiego Szpitala Onkologicznego w Gliwicach (inwestycja Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach) - filii Instytutu Onkologii (jednostka podległa Ministerstwu Zdrowia i Opieki Społecznej).

Tworzenie dwóch szpitali o profilu onkologicznym zajmujących wspólny teren wpłynęłoby na zwiększenie kosztów administracyjnych obydwóch podmiotów, nie wspominając o ewentualnych konfliktach, które pojawią się pojawią się przy korzystaniu ze wspólnych mediów i infrastruktury.

Dla rozwiązania tego problemu, od szeregu lat prowadzone były rozmowy z zainteresowanymi stronami, podpisano kilka porozumień - jednak sprawę ostatecznie ureguluje porozumienie podpisane pomiędzy Wojewodą Katowickim i Ministrem Zdrowia w dniu 23 października br.

Na mocy tego porozumienia realizowana w budżecie Wojewody budowa Górnośląskiego Szpitala Onkologicznego w Gliwicach, począwszy od 1999 roku zostaje przeniesiona do budżetu MZiOS.

Dokonana zmiana pozwoli Ministerstwu Zdrowia i Opieki Społecznej pełnić funkcję bezpośredniego nadzoru nad realizacją tej inwestycji w aspekcie zabezpieczenia potrzeb lecznictwa onkologicznego całego regionu śląskiego, w powiązaniu z funkcjonującym w Gliwicach Instytutem Onkologii.

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 1999 rok, Górnośląski Szpital Onkologiczny w Gliwicach planowany jest do zakończenia w 2000 roku.

Podstawowe obiekty, wchodzące w skład tego przedsięwzięcia tj. budynek klinik z przychodniami oraz budynek diagnostyczno-zabiegowy z blokiem operacyjnym - znajdują się na etapie robót wykończeniowych a w latach 1999-2000 jest przewidywane wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną.

Po zakończeniu realizacji tej inwestycji zamierzam na wspólnej bazie utworzyć Górnośląski Instytut Onkologiczny.

Pozwoli to na pełne wykorzystanie potencjału fachowego funkcjonującego Instytutu Onkologii i nowego zaplecza techniczno-diagnostycznego.

Z poważaniem

z up. Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej

Podsekretarz Stanu

Janusz Solarz


Spis oświadczeń, oświadczenie