Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Krzysztofa Majki, złożone na 64. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68):
Warszawa, dnia 18 września
2000 r.Pan
Andrzej Chronowski
Wicemarszałek Senatu RP
Szanowny Panie Marszałku
W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Senatora Krzysztofa Majkę na 64 posiedzeniu Senatu w dniu 9 sierpnia 2000, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów uprzejmie informuję co następuje.
Ministerstwo Zdrowia realizuje "Program Restrukturyzacji w Ochronie Zdrowia w roku 2000" w ramach którego dofinansowanie mogą otrzymać zakłady opieki zdrowotnej znajdujące się na terenie poszczególnych województw. W programie tym zdecentralizowano podział środków. W bieżącym roku Ministerstwo Zdrowia przekazywać będzie środki jedynie na kompleksowe programy restrukturyzacji, zwane Regionalnymi Programami Restrukturyzacji, obejmujące jednostki ochrony zdrowia z całego województwa. Opracowanie
m projektów Regionalnych Projektów Restrukturyzacji zajęły się wyłonione w procedurze przetargowej, na wniosek marszałków, Regionalne Grupy Wsparcia. Powyższa Grupa we współpracy z samorządami terytorialnymi, jednostkami ochrony zdrowia i Kasą Chorych miała za zadanie opracować projekt Regionalnego Programu Restrukturyzacji dla danego województwa z uwzględnieniem lokalnych wskaźników epidemiologicznych, demograficznych i społeczno-ekonomicznych.Opracowany przez Regionalną Grupę Wsparcia projekt Regionalnego Programu Restrukturyzacji był propozycją zmian w systemie ochrony zdrowia w województwie zachodniopomorskim. O zaakceptowaniu Regionalnego Programu Restrukturyzacji decydował Regionalny Komitet Sterujący. Regionalny Program Restrukturyzacji był propozycją dla Regionalnego Komitetu Sterującego. Projekt mógł być zmieniony, poprawiony albo odrzucony.
Następnie Regionalny Program Restrukturyzacji został przekazany do Ministra Zdrowia i po uzyskaniu opinii Wojewody i przedstawiciela Kasy Chorych został poddany analizie przez Zespół Ekspertów Ministra Zdrowia oraz Krajowy Komitet Sterujący. Minister Zdrowia podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu środków finansowych i przesyła informacje do Regionalnego Komitetu Sterującego. Jednocześnie informuję, że może on
wnioskować o przesunięcie środków pomiędzy poszczególnymi zadaniami programu w zakresie ą 15%. Po ostatecznym zaakceptowaniu przyznanych kwot na poszczególne pakiety Programu, Minister Zdrowia przesyła do Ministra Finansów wnioski o zwiększenie budżetu poszczególnych Wojewodów. Jest więc dużym uproszczeniem stwierdzenie, że środki "dzielić miał urząd marszałkowski z uwzględnieniem propozycji Regionalnego Komitetu Sterującego".W skład Regionalnego Komitetu Sterującego weszli przedstawiciele zarządów województw, powiatów i gmin (o ile są organami założycielskimi dla jednostek ochrony zdrowia), Kas Chorych, Ministerstwa Zdrowia, Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji, związków zawodowych i Wojewody. Taki skład przedstawicieli gwarantuje dokła
dne rozeznanie w potrzebach jednostek ochrony zdrowia w województwie oraz właściwy rozdział środków finansowych pomiędzy jednostki, który opiera się o takie kryteria jak: jakość programu, jego efektywność, możliwość zaspokojenia potrzeb zdrowotnych danej populacji.Zaznaczyć pragnę, że Regionalny Program Restrukturyzacji dla województwa zachodniopomorskiego został zaakceptowany przez Krajowy Komitet Sterujący, który przyjął propozycje podziału środków dla województwa - 70% środków przyznawanych według liczby mieszkańców i 30% środków przyznawanych w zależności od jakości programu. W sumie środki przeznaczone dla województwa zachodniopomorskiego wynoszą 14 527 567 zł.
Procedura wypracowywania decyzji została tak pomyślana, żeby w maksymalnym stopniu uwzględnić propozycje Regionalnego Komitetu Sterującego. Idei samorządności, w moim rozumieniu, szkodzą podejmowane centralnie zza warszawskiego biurka decyzje.
Z poważaniem
Z upoważnienia
Ministra Zdrowia
Podsekretarz Stanu
Elżbieta Hibner