Minister Sprawiedliwości przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Krzysztofa Majki, złożone na 63. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68):
Warszawa, dnia 28 sierpnia 2000 r.
Szanowna Pani
Alicja Grześkowiak
W odpowiedzi na pismo Pani Marszałek z dnia 11 sierpnia 2000 roku nr AG/043/266/2000/IV, dotyczące oświadczenia złożonego przez senatora Krzysztofa Majkę podczas 63 posiedzenia Senatu RP w dniu 8 sierpnia 2000 roku, uprzejmie przedstawiam stanowisko w powyższej sprawie.
W dniu 13 maja 2000 r. do Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęło pismo z dnia 20 kwietnia 2000 r. dotyczące ryczałtów jakie otrzymują kuratorzy społeczni w Sądzie Rejonowym w Koszalinie. Przedmiotowe pismo nie było podpisane, zawierało jedynie załącznik z listą kuratorów społecznych Sądu Rejonowego w Koszalinie. Pomimo takiego stanu rzeczy, właściwe komórki resortu, przystąpiły do wyjaśnienia sprawy.
Na podstawie informacji przekazanych przez Departament Budżetu i Majątku Skarbu Państwa oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Koszalinie stwierdzono, iż nie było nieprawidłowości w wypłacaniu ryczałtów kuratorom społecznym.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 listopada 1986 r. w sprawie kuratorów sądowych (Dz.U. Nr 43, poz. 212 z późn. zm.), kuratorowi społecznemu przysługuje ryczałt z tytułu zwrotu kosztów ponoszonych w związku ze sprawowanym dozorem lub nadzorem w wysokości do 3% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ogłoszonego przez prezesa GUS stosownie do przepisów emerytalnych w kwartale poprzedzającym wypłatę tej należności. Suma ryczałtów w miesiącu nie może przekraczać 30% tego wynagrodzenia.
Wysokość ryczałtu w granicach ustalonych wyżej wymienionymi stawkami, ustala i przyznaje kuratorowi prezes sądu, w zależności od ilości i rodzaju czynności, a także trudności dozoru lub nadzoru na wniosek kuratora zawodowego, pod którego kierunkiem kurator społeczny pracuje.
Szczegółowe rozliczenie przyznanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości środków z § 21 budżetu, dotyczącego kuratorów zostało przedstawione przez Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Koszalinie w piśmie z dnia 7.06.2000 r. L.dz. Prez. F 24/2000.
Uprzejmie informuję Panią Marszałek, iż sądy rejonowe otrzymują środki finansowe na ryczałty kuratorskie proporcjonalnie do ilości wykonywanych środków probacji oraz wpływu spraw karnych i rodzinnych.
Dokonywane na bieżąco przez prezesów sądów okręgowych kontrole rozdysponowywania środków budżetowych w tym zakresie nie stwierdziły żadnych nieprawidłowości w sądach rejonowych.
Resort sprawiedliwości w zakresie przekazywanych środków finansowych na ryczałty kuratorskie, przekazał stosowną odpowiedź Prezesowi Sądu Okręgowego w Koszalinie. Nie przesłano natomiast odpowiedzi nadawcy (-om) pisma z dnia 20 kwietnia 2000 r. albowiem de facto pismo to nie było podpisane. Trudno bowiem uznać za podpis dołączoną odrębnie listę kuratorów społecznych.
Zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności jaką ponoszą kuratorzy społeczni wykonując swoje obowiązki wobec podopiecznych i pragnę zapewnić Panią Marszałek, że problemy kuratorów są przedmiotem ciągłego zainteresowania resortu.
Z poważaniem
z upoważnienia
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
Janusz Niedziela
SEKRETARZ STANU