Informację w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Majki, złożonym na 45. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 51), przekazał Minister Transportu i Gospodarki M
orskiej:Warszawa, 1999.12.30
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Pani Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek
W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 24 listopada znak: AG/043/450/99/IV oświadczeniem złożonym przez senatora Krzysztofa Majkę podczas 45 posiedzenia Senatu RP w dniu 19 listopada w sprawie lokalizacji gimnazjum o profilu ekologicznym na terenie byłego ośrodka wczasów wagonowych PKP w Mielnie, przedstawiam co następuje:
1. Proponowana lokalizacja gimnazjum dotyczy terenu leśnego znajdującego się w granicach pasa technicznego. Las posiada status lasu ochronnego, a pas techniczny - stosownie do art. 36 ust. 2 pkt 1, ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz.U. Nr 32, poz. 131 z późn. zm.) stanowiąc strefę wzajemnego bezpośredniego oddziaływania morza i lądu; jest obszarem przeznaczonym do utrzymania brzegu morskiego w stanie zgodnym z wymogami bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Wykorzystywanie pasa technicznego do innych celów może mieć miejsce wyłącznie za zgodą dyrektora właściwego urzędu morskiego, który określa jednocześnie warunki takiego wykorzystania (art. 37 cyt. ustawy).
Powyższe względy przesądziły o charakterze i sposobie dalszego użytkowania tego terenu, po likwidacji ośrodka wczasów wagonowych i przejęciu terenu od PKP przez Gminę Mielno. Podpisana przez Zarząd Gminy Mielno, Urząd Morski w Słupsku i Zakład Usług Socjalnych PKP w dniu 29 grudnia notatka, stwierdza m.in. "Urząd Gminy Mielno przyjmuje do wiadomości, że przekazywane obiekty będą mogły być wykorzystywane tylko na cele niekomercyjne, zaakceptowane przez Urząd Morski w Słupsku". Również "List intencyjny Urzędu Morskiego w Słupsku, Zarząd Gminy Mielno oraz Europejskiej Unii Ochrony Wybrzeża - Polska w sprawie wspólnego zagospodarowania terenu i ośrodka wczasów wagonowych w Mielnie jako ośrodek edukacji ekologicznej i kultury wybrzeża Morza Bałtyckiego" - przewiduje wykorzystanie istniejącego obiektu gastronomiczno-świetlicowego jako obiektu muzealno-seminaryjnego z ograniczoną funkcją rekreacyjno-pobytową dla potrzeb prowadzonych działań.
2. Nie negując szczytnego celu, jakim jest idea gimnazjum o profilu ekologicznym należy podkreślić, iż koncepcja lokalizacji szkoły na terenie byłego ośrodka pozostaje w jaskrawej kolizji z poczynionymi ustaleniami co do dalszego wykorzystywania tego terenu.
Zakładana rozbudowa istniejącego budynku o dodatkowe piętro i ulokowanie dziewięciu sal lekcyjnych wraz z obsługą szkoły, a więc inwestycja o charakterze eksploatacyjnym będzie negatywnie oddziaływać na ten newralgiczny teren porośnięty lasem, który stymulująco wpływa na stabilność i bezpieczeństwo brzegu morskiego w tym rejonie.
Powyższe względy zmuszają Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej do negatywnej opinii w przedmiocie zamierzonej lokalizacji gimnazjum na terenie wchodzącym w skład pasa technicznego. Jednocześnie Ministerstwo wyraża głębokie przekonanie, że Gmina dysponuje terenami odpowiednimi do lokalizacji gimnazjum, nie kolidującymi z wymogami oc
hrony brzegu morskiego.Z wyrazami szacunku
w/z MINISTRA
SEKRETARZ STANU
Krzysztof Tchórzewski