Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


83. posiedzenie Senatu RP

21 czerwca 2001 r.

Oświadczenie

Oświadczenie złożone
przez senatora Janusza Lorenza

Oświadczenie skierowane do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Artura Balazsa

Szanowny Panie Ministrze!

Z prośbą o wsparcie działań zmierzających do zmniejszenia liczebności populacji bobrów na terenie powiatu giżyckiego zwróciła się do mnie Rada Powiatu w Giżycku.

Zainteresowani wnioskują o rozważenie możliwości podjęcia działań zmierzających do zmniejszenia populacji bobrów na terenie powiatu giżyckiego. Z niepokojem stwierdzają, że liczebność bobrów na terenie tego powiatu znacznie przekroczyła poziom odpowiedni dla tego środowiska.

Przeprowadzona w 1998 r. inwentaryzacja wykazała na terenie zaledwie trzech gmin tego powiatu - w Baniach Mazurskich, Budrach i Węgorzewie - istnienie ponad dwustu stanowisk rodzin bobrowych. O ile ich średnie zagęszczenie na terenie byłego województwa suwalskiego wynosiło czternaście stanowisk na 100 km2, o tyle na terenie kompleksu leśnego lasów Skaliskich w gminie Banie Mazurskie zagęszczenie to dochodzi do czterdziestu stanowisk na 100 km2. Przy średniej liczebności rodziny bobrów ocenianej na 3,7 osobnika, zagęszczenie to wynosi 51,8 osobnika na 100 km2. Jest to prawie trzykrotnie więcej niż w pobliskiej Puszczy Białowieskiej, gdzie zagęszczenie to wynosi 15,2 osobnika na 100 km2.

Bobry weszły na tereny rolnicze, zwiększając szkody wynikające z podtopienia łąk, pastwisk i lasów prywatnych oraz niszcząc urządzenia melioracji wodnych szczegółowych. Wzrost szkód wyrządzonych przez bobry ma swoje odzwierciedlenie w rokrocznie wzrastającej liczbie wniosków o wypłatę odszkodowań dla rolników indywidualnych, jak również w wartości wypłacanych odszkodowań. I tak na przykład w 1996 r. trzynaście wniosków z terenów wyżej wymienionych gmin kosztowało skarb państwa 6 tysięcy 884 zł, w 1997 r. było już dziewiętnaście wniosków na kwotę 9 tysięcy zł, w 1998 r. wpłynęły trzydzieści dwa wnioski na kwotę 13 tysięcy 77 zł, a w 1999 r. aż czterdzieści pięć wniosków na kwotę ponad 80 tysięcy zł.

Powyższe dane wskazują, że wielkość populacji bobrów osiągnęła poziom wymagający rewizji dotychczasowej polityki wobec tych zwierząt. Nadszedł już czas wprowadzenia redukcyjnego odłowu i odstrzału w miejscach występowania szkód i powstawania konfliktów na omawianym terenie. W skali kraju bobry powinny zaś utrzymać dotychczasowy status gatunku chronionego.

Komisja Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska Rady Powiatu w Giżycku sformułowała następujące wnioski: po pierwsze, populacja bobrów w powiecie giżyckim jest zbyt duża. Po drugie, w ciągu najbliższych lat należy dokonać odłowu bobrów z obszarów najbardziej zagrożonych w liczbie od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu osobników rocznie. Po trzecie, w przypadku stanowisk wyjątkowo trudnych do odłowu za zgodą ministra środowiska należy przeprowadzić odstrzał redukcyjny od dziesięciu do dwudziestu sztuk rocznie.

Uprzejmie proszę o uwzględnienie powyższych wniosków rady i rozważenie możliwości zezwolenia na odłów lub odstrzał bobrów na tym terenie.

Z poważaniem
Janusz Lorenz


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie