Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


82. posiedzenie Senatu RP

24 maja 2001 r.

Oświadczenie

Oświadczenie złożone
przez senatora Janusza Lorenza

Oświadczenie skierowane do premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej Jerzego Buzka

Szanowny Panie Premierze!

Pragnę przekazać Panu stanowisko Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, podjęte na XXV sesji, w sprawie sytuacji na rynku pracy w tym województwie. Z jego treści wynika, że samorząd, zarówno szczebla powiatowego, jak i wojewódzkiego, w swych działaniach uzależniony finansowo od rządu, z powodu blokady przepływu środków, nie jest w ogóle w stanie przeciwdziałać bezrobociu i jego skutkom.

Wraz z reformą administracyjną samorządy zyskały nowe kompetencje, ale środki na realizację tych zadań pozostały nadal w gestii rządu. Ta sytuacja nie budziłaby zastrzeżeń, gdyby nie fakt, że pieniądze pozostają nie tylko w gestii rządu, ale także w rządowej kasie, przy czym odpowiedzialność za efekty, a raczej ich brak, spada właśnie na niedofinansowane samorządy lokalne. Do dnia dzisiejszego - a jest koniec maja - samorząd wojewódzki nie otrzymał na przykład informacji o środkach planowanych dla województwa warmińsko-mazurskiego na rok 2001! Trudno nie wspomnieć o przyznanym samorządom - śmiesznym wręcz - limicie środków na realizację działań aktywizujących, o braku płynności i terminowości przekazywania środków z Fundusz Pracy, o wypowiedzeniu przez Krajowy Urząd Pracy kontraktów podpisanych z samorządami powiatowymi, a także o doprowadzeniu do powstania zaległości w płatnościach wynikających z umów podpisanych z partnerami rynku pracy oraz o tym, że zarządowi województwa przekazano śladowe ilości środków finansowych, uniemożliwiające kreowanie polityki rynku pracy na szczeblu regionalnym.

Zawarte w stanowisku sejmiku województwa i powyżej przytoczone fakty dowodzą, że jakiekolwiek deklaracje rządu o zainteresowaniu problemem i podejmowanych działaniach, które zmierzają do likwidacji bezrobocia w poszczególnych województwach, są pustosłowiem, wyłącznie hasłem propagandowym mającym uciszyć społeczne protesty.

Sytuacja gospodarcza kraju, przekładająca się na realia regionalne, nie daje szansy samoistnej poprawy, a problem jest tak poważny i potężny, że nie wystarczą ani pozorowane działania, ani zapewnienia o dobrej woli. Jeżeli w krótkim czasie obietnice i deklarowane działania rządu nie przełożą się na radykalną poprawę sytuacji na rynku pracy, konsekwencje mogą być katastrofalne.

Uprzejmie proszę o informację o bieżących i planowanych działaniach rządu w tej sprawie oraz o ich przewidywanych efektach.

Z poważaniem,
Janusz Lorenz


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie