Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, odpowiedź 2, następne oświadczenie


67. posiedzenie Senatu RP

26 października 2000 r.

Szanowny Panie Ministrze!

Poważnie zaniepokojony sytuacją społeczno-gospodarczą w regionie Warmii i Mazur oraz kondycją firm działających na jego terenie, pragnę zainteresować Pana problemem kolejnego z zakładów, stanowiącego jeden z filarów funkcjonowania gospodarki rynkowej na naszym terenie.

Przedsiębiorstwo Produkcji i Handlu EL-CORN Sp. z o.o. w Olsztynie powstało 14 lipca 1992 r. w wyniku połączenia majątku Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowego PZZ w Olsztynie oraz Olsztyńskich Zakładów Zbożowych Sp. z o.o w Olsztynie. Siedziba spółki mieści się w Olsztynie. Spółka rozpoczęła działalność gospodarczą 1 sierpnia 1992 r. Przedmiotem tej działalności jest: skup, zakup, przechowywanie i konserwacja zbóż strączkowych i rzepaku, usługowe składowanie zbóż, sprzedaż usług przeładunkowych towarów, sprzedaż detaliczna i hurtowa środków do produkcji rolnej, sprzedaż wyrobów własnej produkcji oraz wynajem i dzierżawa pomieszczeń biurowych i magazynowych.

Udziałowcami Przedsiębiorstwa Produkcji i Handlu EL-CORN Sp. z o.o. w Olsztynie są: Warsaw Equity Holding Sp. z o.o. w Warszawie, Agencja Rynku Rolnego w Warszawie, Ministerstwo Skarbu Państwa i osoby fizyczne.

W ramach spółki działają: biuro zarządu spółki z siedzibą w Olsztynie, Zespół Elewatorów Zbożowych 2. i 4. w Bartoszycach - o pojemności 56 500 t - i Magazyn Zbożowy w Iławie o pojemności 23 000 t. Wartość majątku spółki według stanu na dzień 31 grudnia 1999 r. wynosi ogółem 31 774 785,75 zł.

Udziałowiec spółki - Agencja Rynku Rolnego - realizuje we współpracy z PPiH EL-CORN skup interwencyjny na rzecz skarbu państwa. Rokrocznie spółka skupuje, przechowuje i konserwuje na potrzeby skarbu państwa duże ilości zboża. Dotychczasowa współpraca obu tych instytucji przebiegała bezproblemowo. Drugi z udziałowców - Warsaw Equity Holding sp. z o.o. w Warszawie - jest spółką prawa handlowego w pewnym stopniu zależną od spółki ELEKTRIM SA w Warszawie. Jej głównym i jedynym zadaniem jest sprzedaż udziałów, które posiada w PPiH EL-CORN, innemu podmiotowi prawa handlowego. Dotychczasowe destrukcyjne działania Warsaw Equity Holding Sp. z o.o., realizowane przez jej przedstawicieli w radzie Nadzorczej i Zgromadzeniu Wspólników, nie zawsze gwarantowały właściwą realizację przedmiotu działalności spółki. Niejednokrotnie podejmowane decyzje balansowały na pograniczu działań na niekorzyść spółki.

Przedsiębiorstwo Produkcji i Handlu EL-CORN Sp. z o.o. w Olsztynie skupuje z rynku Polski północno-wschodniej zboże w ilości 70-80 tysięcy t rocznie. Spółka jako pierwsza na terenie województwa olsztyńskiego rozpoczęła trzy lata temu proces kontraktacji pszenicy i rzepaku. W wyniku tej wiązanej działalności handlowej skupuje rocznie około 40 tysięcy t pszenicy i rzepaku, dostarczając rolnikom środki do produkcji rolnej (paliwo, materiał siewny, środki ochrony roślin i nawozy). Z tej formy transakcji korzystali przeważnie duzi producenci rolni, dzierżawcy AWRSP.

Jak zapewne Panu wiadomo, forma sprzedaży kontraktacyjnej jest jedną z najbezpieczniejszych form handlu w sektorze rolno-spożywczym. Spółka jako pierwsza, poprzez system szerokiej kontraktacji, wprowadziła na terenie województwa warmińsko-mazurskiego monitoring plonów upraw rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem zbóż i rzepaku (przed żniwami znane były przewidywane plony).

Przedsiębiorstwo Produkcji i Handlu EL-CORN Sp. z o.o. spełnia strategiczne zadanie w zakresie rozwoju polityki rolnej nie tylko w regionie Warmii i Mazur, lecz także w całej Polsce północno-wschodniej poprzez:

- prowadzenie największego skupu zbóż w regionie,

- nowatorskie pomysły kompleksowej obsługi rolników,

- dywersyfikację profilu działalności (z podmiotu skupującego w podmiotu skupowo-handlowy),

- wprowadzenie sprzedaży środków do produkcji rolnej za pośrednictwem preferencyjnego kredytu bankowego, do którego dopłaca producent środków i nawozów.

Biorąc pod uwagę niektóre aspekty polityki rolnej regionu, mające między innymi na celu ustabilizowanie rynku zbóż i rzepaku oraz stworzenie takich mechanizmów, by producenci rolni mieli jak najmniej problemów ze sprzedażą wyprodukowanych płodów rolnych na dogodnych warunkach, należy stworzyć takie przedsiębiorstwo, które pogodzi interesy zarówno producentów rolnych, jak i ARR.

Połączenie udziałów ARR i AWRSP w jedno przedsiębiorstwo spółki prawa handlowego gwarantuje stabilizację rynku rolnego na terenie działania spółki poprzez skup od dzierżawców AWRSP zbóż na rzecz ARR, gwarancję sprzedaży na potrzeby ARR zbóż dobrej jakości, zabezpieczenie środków ochrony roślin i nawozów mających największy wpływ na jakość wyprodukowanych zbóż (w rozliczeniu za oddane zboże) i zabezpieczenie płatności od dzierżawców na rzecz AWRSP w postaci zbóż.

W perspektywie dwóch, trzech lat PPiH EL-CORN Sp. z o.o. w Olsztynie może być gwarantem właściwej realizacji polityki rolnej regionu warmińsko-mazurskiego i zawiązkiem grup producenckich znacznie rozwijających możliwości rolników.

Ze względu na szczególnie trudną sytuację w regionie, jego zdecydowanie rolniczy charakter, bardzo wysokie bezrobocie i strategiczne znaczenie spółki EL-CORN na tych terenach, za właściwe uważam, by działalność firmy prowadzona była przez skarb państwa, a nadzorowana przez wojewodę warmińsko-mazurskiego. To rozwiązanie wydaje się najkorzystniejsze dla regionu i jego mieszkańców.

Z poważaniem,

senator Rzeczypospolitej Polskiej
Janusz Lorenz


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, odpowiedź 2, następne oświadczenie