Spis oświadczeń, oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Janusza Lorenza, złożonym na 51. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 56), przekazał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości:

Warszawa, dnia 30 marca 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z pismem z dnia 8 lutego br. Nr AG/043/31/2000/IV przesyłającym tekst oświadczenia złożonego przez senatora Janusza Lorenza podczas 51 posiedzenia Senatu RP w dniu 5 lutego 2000 roku, a dotyczącego likwidacji funkcjonujących na terenie Warmii i Mazur roków sądowych - uprzejmie informuję, co następuje:

Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 grudnia 1999 r. powołane zostały miejscowe i zamiejscowe wydziały cywilno-karne. Jednostki te utworzone zostały m.in. w miejscowościach, w których funkcjonowały roki sądowe.

Analiza danych statystycznych wykazała, iż w niektórych przypadkach odbywanie stałych posiedzeń sądowych (roków sądowych) stało się zbędne ze względu na objęcie znacznej części spraw rozpoznawanych na rokach, właściwością wydziałów cywilno-karnych.

Sytuacja taka występuje w Węgorzewie, w związku z czym wydane zostało zarządzenie Ministra Sprawiedliwości o zaprzestaniu odbywania w tym mieście stałych posiedzeń sądowych.

W miejscowościach zaś, gdzie znaczna liczba spraw z obszarów właściwości utworzonych zamiejscowych wydziałów cywilno-karnych nie należy do właściwości rzeczowej tych jednostek i musi być kierowana do rozpoznania przez macierzysty sąd rejonowy, dalsze funkcjonowanie roków sądowych jest oczywiście zasadne.

Stałe posiedzenia sądowe (roki sądowe) odbywane w Lidzbarku Warmińskim oraz Mrągowie pozostają więc w dotychczasowej formie organizacyjnej obok utworzonych zamiejscowych wydziałów cywilno-karnych.

Z poważaniem

Janusz Niemcewicz


Spis oświadczeń, oświadczenie