Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


79. posiedzenie Senatu RP

6 kwietnia 2001 r.

Oświadczenie

Dziękuję, Panie Marszałku.

Oświadczenie kieruję do prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka.

W chwili obecnej odbywają się zebrania sprawozdawczo-wyborcze w ochotniczych strażach pożarnych. Chciałem zacytować jedno z wystąpień usłyszanych na zebraniu gminnym. Przytoczę zdania wypowiedziane przez jednego z ochotników strażaków.

Przyszło nam pracować i działać w latach wielu reform i przemian. Wszystkie te przemiany i reformy dotykały bardzo boleśnie wszystkie struktury OSP, a szczególnie ochotnicze straże pożarne znajdujące się na samym dole szczebla organizacyjnego. Musieliśmy jako stowarzyszenie zarejestrować się w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach, pozałatwiać nadanie numerów REGON i NIP, a także prowadzić pełną dokumentację księgową, łącznie z rozliczeniami z urzędem skarbowym, opłatami rejestrowymi i kosztami badań lekarskich. Jesteśmy jednostkami ochotniczymi i społecznymi, a wymaga się od nas profesjonalnych działań. Żaden urząd nie pyta, czy potrafimy to wypełniać, robić i z jakich pieniędzy. Wszyscy tylko czegoś od nas żądają, ale nikt niczego nie daje. To niejednokrotnie zniechęca nas, ochotników i społeczników, do naszej - myślę, że potrzebnej - działalności. Dalej jest data tego zebrania.

Chciałem, Panie Premierze, przypomnieć, że w sprawie badań lekarskich i tego, kto ma za nie płacić, pierwsze oświadczenie złożyłem 22 kwietnia 1999 r., drugie oświadczenie - 9 czerwca 2000 r. i trzecie oświadczenie - 11 stycznia 2001 r., czyli składałem je przez trzy kolejne lata. Na okrągło dostaję wymijające odpowiedzi, ale decyzje nie są podejmowane. Liczę, że przed zakończeniem tej kadencji będę mógł powiedzieć ochotnikom pożarnikom, że wreszcie udało się to uregulować, że wreszcie ma kto płacić za obowiązkowe, przeprowadzane co dwa lata badania, które powinni oni przechodzić. W innym przypadku nie powinni bowiem wyjeżdżać do akcji. Chodzi o siedemset czterdzieści tysięcy osób w Polsce. Liczę, że nie zostanie wydane rozporządzenie mówiące, że samorządy mają uregulować tę sprawę, bo najprawdopodobniej sprowadzi się to do tego, że znowu ci, którzy działają społecznie i nie mają pieniędzy, będą za to płacić.

Druga sprawa. W przytoczonych zdaniach poruszona została kwestia opłat rejestrowych, które w tej chwili są ponoszone w niemałych kwotach. Wnoszę, aby jednostki ochotniczego pożarnictwa były zwolnione z opłat rejestrowych. Dziękuję.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie