Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Grzegorza Lipowskiego, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76), przekazał Minister Zdrowia:
Warszawa, 12.01.2001 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W związku z oświadczeniem Pana Senatora Grzegorza Lipowskiego, złożonym podczas 70-go posiedzenia Senatu RP w dniu 7 grudnia 2000 roku, dotyczącym wykorzystania środków finansowych na zapobieganie HIV i AIDS w województwie śląskim w roku 2000, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów uprzejmie wyjaśniam.
Zadania związane z profilaktyką i leczeniem osób żyjących z wirusem HIV i chorych na AIDS są zapisane w "Krajowym Programie Zapobiegania Zakażeniom HIV, Opieki nad Żyjącymi z HIV i Chorymi na AIDS na lata 1999-2003". Program jest realizowany na szczeblu centralnym oraz lokalnym.
Do 2000 roku koordynatorami programów lokalnych byli Wojewódzcy Inspektorzy Sanitarni, którzy byli zobowiązani do opracowania Programu Wojewódzkiego w oparciu o lokalne potrzeby mieszczące się w Programie Krajowym. Krajowe Centrum ds. AIDS oceniało i przyznawało środki finansowe na realizację zaakceptowanych programów wojewódzkich.
Uprzejmie informuję, że Województwo Śląskie na realizację Wojewódzkiego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV/AIDS na rok 2000 wykorzystało kwotę 189.335,60 złotych. Środki zostały przekazane w dwóch transzach w lipcu i październiku 2000 r.
Według informacji Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego zrealizowano program na terenie byłego województwa bielskiego na sumę 18.106,71 zł a na terenie częstochowskiego na sumę 37.820,00 zł.
Szczegółowe sprawozdania merytoryczne i finansowe z realizacji zadań zawartych w programach profilaktycznych Wojewódzcy Inspektorzy sanitarni zobowiązani są przestawić w Krajowym Centrum ds. AIDS do końca stycznia 2001 r.
Z wyrazami szacunku
Grzegorz Opala