Spis oświadczeń, oświadczenie


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Grzegorza Lipowskiego, złożone na 66. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 72):

Warszawa, 26.10.2000 r.

Pan
Grzegorz Lipowski
Senator RP
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Senatorze,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora na 66 posiedzeniu Senatu w dniu 4 października 2000 r. w sprawie utworzenia wydziału Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Częstochowie uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

Krajowy Rejestr Sądowy tworzony jest jako centralny system informatyczny, z centralnym rejestrem umieszczonym w Warszawie. Wpisy do rejestru dokonywane są przez sądy rejestrowe, a informacje o każdym wpisanym podmiocie, w tym odpis z rejestru każdego wpisanego podmiotu, będzie można uzyskać w każdym oddziale Centralnej Informacji na terenie kraju.

Decyzja o lokalizacji wydziałów została podjęta przez Ministerstwo Sprawiedliwości w dniu 6 lipca 1999 r. i od tego czasu trwają prace nad przygotowaniem sądów rejestrowych do prowadzenia Krajowego Rejestru Sądowego. Zostały podjęte intensywne działania związane z przygotowaniem odpowiednich budynków i lokali z kompletnym wyposażeniem w sprzęt biurowy oraz komputerowy, utworzeniem w wydziałach lokalnej sieci strukturalnej, podłączeniem do sieci rozległej CORS-NET, ustaleniem i pozyskaniem odpowiedniej ilości kadry orzeczniczej (sędziów i referendarzy) oraz administracyjnej, szkoleniem tej kadry w zakresie nowych rozwiązań prawnych oraz systemu informatycznego. Obecnie wszystkie wydziały są już gotowe, rozdzielone zostały dodatkowe etaty na potrzeby wydziałów, zakończyły się centralne szkolenia kadry orzeczniczej i administracyjnej oraz trwają dostawy sprzętu komputerowego do wydziałów.

Ponieważ utworzenie nowego wydziału wymaga wielomiesięcznych przygotowań oraz środków finansowych (m.in. na zakup serwerów, innego sprzętu komputerowego, podłączenie do sieci rozległej oraz objęcie nadzorem informatycznym), nie jest możliwe utworzenie nowego wydziału w terminie do 1 stycznia 2001 r.

Jednocześnie pragnę uprzejmie poinformować, że uproszczenie procedury spraw rejestrowych, między innymi poprzez wprowadzenie obowiązku składania wniosków do sądu rejestrowego na urzędowych formularzach, które dostępne będą w każdym wydziale sądu gospodarczego wraz z odpowiednią informacją dotyczącą opłat sądowych oraz właściwości sądu, pozwoli na sprawne składania wniosków do sądu rejestrowego, także poprzez pocztę, również tym osobom, które mieszkają w znacznej odległości od właściwego sądu.

Na mocy ustawy przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym, do 31 grudnia 2003 r. podmioty, które nie zarejestrują się w Krajowym Rejestrze Sądowym będą działały na podstawie wpisu do obecnych rejestrów i ewidencji oraz będą się posługiwały odpisami z dotychczasowych rejestrów i ewidencji, otrzymywanych w dotychczasowych sądach rejestrowych oraz w gminach. Podmioty zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym będą mogły otrzymać odpis z rejestru od ręki po zgłoszeniu się do oddziału Centralnej Informacji, lub drogą korespondencyjną. Nadto w 2001 r., w miarę zapełniania się Krajowego Rejestru Sądowego i posiadanych środków, Ministerstwo planuje stworzenie oddziałów Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego i posiadanych środków, Ministerstwo planuje stworzenie oddziałów Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego nie tylko w sądach rejestrowych, ale także w innych sądach okręgowych, co zwiększy dostępność zainteresowanym do bezpośredniego uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego.

Na zakończenie pragnę sprostować posiadane przez Pana Senatora informacje na temat liczby podmiotów w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Częstochowie, których będzie dotyczył obowiązek wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Według sprawozdania Sądu Okręgowego w Częstochowie na koniec 1999 r., na trenie byłego woj. Częstochowskiego jest zarejestrowane ok. 5.000 spółek prawa handlowego oraz innych osób prawnych podlegających rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (co stanowi 1,5% takich podmiotów zarejestrowanych na terenie całego kraju). Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w byłym woj. częstochowskim jest zarejestrowane ok. 50.000 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (co stanowi ok. 2% osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą zarejestrowanych na terenie całego kraju). Dane o zarejestrowaniu na terenie miasta Częstochowy ok. 100.000 podmiotów podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego nie znajdują więc potwierdzenia w danych oficjalnych.

Z poważaniem

Janusz Niedziela


Spis oświadczeń, oświadczenie