Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Grzegorza Lipowskiego, złożonym na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):

Warszawa, dnia 03.01.2000

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z oświadczeniem złożonym przez Pana senatora Grzegorza Lipowskiego w dniu 16 grudnia 1999 roku na 47 posiedzeniu Senatu RP przesłanym pismem AG/043/498/99/IV w sprawie odmowy przyjęć pacjentów w dniu 14 grudnia 1999 roku w Klinice Okulistycznej w Katowicach uprzejmie informuję, że:

- Śląska Regionalna Kasa Chorych przeprowadziła renegocjacje kontraktu z Przykliniczną Poradnią Okulistyczną Szpitala Klinicznego w Katowicach, w wyniku której zwiększono pierwotnie ustalone limity świadczonych usług i mimo to nastąpiło ponowne wyczerpanie limitu porad, wynikające m. in. z przekazania znacznej liczby pacjentów do stałego leczenia specjalistycznego w tej jednostce,

- lekarz specjalista zatrudniony w Klinice określa terminy kolejnych wizyt, pacjent nie musi więc przedstawiać skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej przed kolejnymi wizytami u specjalisty. Przeprowadzone kontrole wykazały skracanie czasu pomiędzy kolejnymi poradami, co nie wynikało ze stanu zdrowia pacjenta, wystąpiło więc zwiększenie porad ponad potrzeby,

- w związku z tym w dniu 8 grudnia br. pani Profesor dr hab. Ariadna Gierek Dyrektor Kliniki Okulistycznej w Katowicach wystąpiła do Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych z zapytaniem, czy w związku z przekroczeniem limitu na świadczenia medyczne z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej może przesuwać termin przyjmowania pacjentów zgłaszających się po raz pierwszy na styczeń 2000 roku. Jednocześnie Pani Profesor poinformowała Śląską Regionalną Kasę Chorych, że w Przyklinicznej Poradni Okulistycznej będą przyjmowani pacjenci w trybie nagłym do kontroli po hospitalizacji w Szpitalu Klinicznym oraz pacjenci kontynuujący leczenie w w/wym. poradni.

W wyniku rozmów ustalono, że przesunięcie terminu przyjęć może dotyczyć ubezpieczonych nie wymagających pilnego leczenia, zgłaszających się do poradni po raz pierwszy.

Uwzględniono również uruchomienie w uzasadnionych przypadkach trybu ustalonego dla świadczenia jednostkowego, czyli możliwość uzyskania indywidualnej pisemnej zgody Kasy Chorych na refundację kosztów leczenia. Śląska Regionalna Kasa Chorych wydała swoim ubezpieczonym kilkanaście indywidualnych zgód na leczenie poza limitem.

Dyrekcja Kliniki realizując zawarty kontrakt obejmujący cały rok powinna przewidzieć realne możliwości udzielania świadczeń zgodnie z zawartą umową i z wyprzedzeniem planować ilość kolejnych wizyt kontrolnych, aby nie dopuścić do sytuacji odsyłania pacjentów.

W świetle powyższego przedstawiona w oświadczeniu Pana senatora Grzegorza Lipowskiego sytuacja nie powinna się wydarzyć.

Z poważaniem

Franciszka Cegielska


Spis oświadczeń, oświadczenie