Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Grzegorza Lipowskiego, złożone na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):

Warszawa, 2000-03-10

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z oświadczeniem złożonym przez Pana Senatora Grzegorza Lipowskiego podczas 47 posiedzenia Senatu RP, w dniu 16 grudnia 1999 r., w sprawie nieprawidłowości stwierdzonych w Śląskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz potwierdzonych zarzutów wobec Pani dr n. med. Ewy Zbrojkiewicz Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, po przeprowadzeniu wnikliwej analizy wyjaśnień złożonych przez Wojewodę Śląskiego oraz informacji Głównego Inspektora Sanitarnego, z upoważnienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, pragnę przedstawić, co następuje.

Stan faktyczny dotyczący procesu odwołania Pani dr n. med. Ewy Zbrojkiewicz ze stanowiska Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego przedstawia się następująco:

1. Główny Inspektor Sanitarny, na mocy art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 1998 r., Nr 90, poz. 575 z późn. zm.) w związku z art. 104 kpa, decyzją z dnia 28 lipca 1999 r. odwołał Panią dr n. med. Ewę Zdrojkiewicz ze stanowiska Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dniem 28 czerwca 1999 r. (data odwołania została sprostowana postanowieniem z dnia 5 sierpnia 1999 r.).

2. Pismem z dnia 5 sierpnia 1999 r. Pani dr n. med. E. Zbrojkiewicz złożyła do Głównego Inspektora Sanitarnego wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy jej odwołania z zajmowanego stanowiska.

3. Pismem z dnia 5 sierpnia 1999 r. Wojewoda Śląski poinformował Głównego Inspektora Sanitarnego, iż wyznaczył, Panią E. Zbrojkiewicz do dalszego wykonywania funkcji Wojewódzkiego Inspektora.

4. Decyzją z dnia 10 września 1999 r. Główny Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję z dnia 28 lipca 1999 r. oraz zwrócił się do Wojewody Śląskiego o wskazanie osoby do pełnienia obowiązków Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

5. W dniu 30 września 1999 r. Pani dr n. med. E. Zbrojkiewicz złożyła do Naczelnego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego.

6. W dniu 18 listopada 1999 r. Minister Zdrowia w piśmie skierowanym do Wojewody Śląskiego przychylił się do stanowiska Głównego Inspektora Sanitarnego oraz uznał za niedopuszczalne dalsze wykonywanie przez Panią dr n. med. Ed. Zbrojkiewicz funkcji Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

7. Naczelny Sąd Administracyjny pismem z dnia 7 września i z dnia 19 listopada 1999 r. zwrócił się z prośbą do Głównego Inspektora Sanitarnego o przesłanie akt sprawy oraz odpowiedzi na skargę złożoną przez Panią dr n. med. Ewę Zbrojkiewicz na decyzję z dnia 5 sierpnia 1999 r. znak: MG-154/99

W świetle obowiązujących przepisów, należy jednoznacznie stwierdzić, iż ocena zarzutów merytorycznych stawianych Pani dr n. med. E. Zbrojkiewicz nie należy do kompetencji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Natomiast Główny Inspektor Sanitarny na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy o Inspekcji Sanitarnej mógł odwołać Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, jeżeli przemawiał za tym interes służby, a w szczególności, gdy uznano, że działalność tego inspektora lub podległej mu jednostki zagrażała prawidłowemu wykonywaniu zadań Inspekcji Sanitarnej, a zwłaszcza, jeżeli zostało naruszone bezpieczeństwo sanitarne na terenie właściwości danej jednostki.

Jednakże w decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie odwołania ze stanowiska Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego nie zostało podane, czy odwołanie skutkuje rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem czy też bez wypowiedzenia. Dlatego też, pismem z dnia 5 sierpnia 1999 r., w zastępstwie wojewody Śląskiego, I Wicewojewoda powierzył Pani dr n. med. Ewie Zbrojkiewicz pełnienie obowiązków Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach.

Równocześnie pragnę wyrazić pogląd, iż mimo braku przepisów zakazujących powierzenie obowiązków osobie odwołanej z danego stanowiska, stosowanie tego typu praktyk należy uznać za niewskazane. W związku z powyższym zwróciłem się do Wojewody Śląskiego z prośbą o ponowne rozważenie kwestii powierzenia obowiązków Pani dr n. med. E. Zbrojkiewicz i powołanie innej osoby do pełnienia obowiązków organu do czasu zakończenia przedmiotowej sprawy przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Chciałbym również zauważyć, iż art. 12 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie (Dz.U. Nr 91, poz. 577 z późn. zm.) stanowi, iż "spory między wojewodami oraz między wojewodą a właściwym ministrem rozstrzyga Prezes Rady Ministrów". Ilekroć w tej ustawie jest mowa o właściwym ministrze, ze wskazaniem działu, którym kieruje - należy przez to rozumieć ministra członka Rady Ministrów, natomiast bez wskazania określonego działu - ministra członka Rady Ministrów lub centralny organ administracji rządowej. Tak więc, Główny Inspektor Sanitarny może bezpośrednio zwrócić się do Prezesa Rady Ministrów o rozstrzygnięcie zaistniałego sporu dotyczącego obsady stanowiska Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Powyższa kompetencja, w świetle art. 13 powołanej ustawy, należy do Prezesa Rady Ministrów. Główny Inspektor Sanitarny nie informował Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zamiarze takiego wystąpienia.

Z wyrazami najwyższego szacunku

JÓZEF PŁOSKONKA


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2