Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Pracy i Polityki Socjalnej przesłał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Lipca, złożonym na 8. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 11):

Warszawa, dnia 06.04.1998 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej
Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 26 marca 1998 r., znak: AG/043/19/98/IV oświadczeniem Pana Senatora Krzysztofa Lipca w sprawie przepisów ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, uprzejmie informuję, co następuje:

W dniu 24 marca 1998 r. Rada Ministrów przyjęła i przekazała do Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, przewidujący szereg korzystnych zmian odnoszących się do bezrobotnych, między innymi:

  1. zaliczanie do okresu, od którego zależy wysokość i okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz prawo do zasiłku przedemerytalnego:
    - okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego młodocianych pracowników oraz
    - okresu zatrudnienia za granicą osoby, która przesiedliła się do kraju na warunkach repatriacji.
  2. możliwość ustalenia przez Radę Ministrów, w drodze rozporządzenia, wyższej wysokości świadczenia przedemerytalnego (do 95% kwoty emerytury) oraz krótszego okresu wymaganego do nabycia prawa do tego świadczenia, dla osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy z podmiotów i sektorów gospodarki narodowej objętych programami restrukturyzacyjnymi przyjętymi przez Radę Ministrów,
  3. korzystniejszych zasad przyznawania stypendium absolwentom skierowanym na szkolenie, lub staż u pracodawcy,
  4. możliwość finansowania z Funduszu Pracy przez rejonowy urząd pracy kosztów szkolenia osób pobierających gwarantowany zasiłek okresowy z pomocy społecznej,
  5. możliwość umarzania przez rejonowe urzędy pracy pożyczek udzielonych z Funduszu Pracy,
  6. możliwość odraczania, rozłożenia na raty lub odstąpienia odstąpienia od żądania zwrotu nienależnie pobranego zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, dodatku szkoleniowego, stypendium.

Ostatecznie jednak decyzje co do zakresu tych zmian, zostaną podjęte przez Sejm i Senat RP, po uprzednim ich rozpatrzeniu i analizie przez odpowiednie Komisje

Odnosząc się do niektórych stwierdzeń i informacji zawartych w oświadczeniu pana Senatora Krzysztofa Lipca, uprzejmie informuję, że:

Takie przypadki stwierdzono także na terenie działania Rejonowego Urzędu Pracy w Starachowicach, z czego 13 dotyczyło osób pobierających zasiłki przedemerytalne. Stanowiło to naruszenie przepisów ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Stosownie do art. 26 ustawy, bezrobotny (osoba pobierająca zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne) jest zobowiązany zawiadomić w ciągu 5 dni rejonowy urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności oraz o zaistnieniu innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego albo utratę prawa do zasiłku. Zgodnie z przepisami ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, obowiązującymi do 30 czerwca 1997 r. bezrobotni mogli pobierać zasiłek i jednocześnie uzyskiwać wynagrodzenie w wysokości nie przekraczającej połowy najniższego wynagrodzenia z tytułu podjęcia, po 30 dniach od dnia rejestracji, zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Od lipca 1997 r. nie mogą równocześnie pobierać zasiłku i osiągać wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, bez względu na wysokość osiąganego wynagrodzenia. Natomiast zgodnie z art. 37n ust. 2 ustawy, w przypadku podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności przez osobę uprawnioną do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, prawo do tego zasiłku lub świadczenia ulega zawieszeniu. Dlatego też, w stosunku do osób, które naruszyły obowiązujące przepisy, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, urzędy pracy obowiązane są do wydania decyzji o obowiązku zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.

Łączę wyrazy szacunku

Minister Pracy i POLITYKI SOCJALNEJ

Z upoważnienia

PODSEKRETARZ STANU

Piotr Kołodziejczyk


Spis oświadczeń, oświadczenie