Prezydent M. St. Warszawy przekazał odpowiedź na oświadczenia senatora Zbigniewa Kulaka, złożone na 62. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 67):
Warszawa, 5 wrześn
ia 2000 rokuPani
Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek!
Dziękuję Pani Marszałek za przesłane teksty dwóch oświadczeń senatora Zbigniewa Kulaka dotyczących zakazu przejazdu Nowym Światem samochodami służbow
ymi Senatu.Odnosząc się do pytań i wątpliwości senatora Kulaka zawartych w oświadczeniach uprzejmie przedstawiam Pani Marszałek swoje stanowisko w tej sprawie.
Zakaz przejazdu ulicą Nowy Świat nie jest wynikiem braku "opieki" czy "gościnności" wobec kogokolwiek, lecz jest konsekwencją obowiązujących przepisów organizacji ruchu w tym rejonie Warszawy, ustalonych i wprowadzonych przez instytucję zarządzającą drogami w Warszawie tj. Zarząd Dróg Miejskich.
Dokumentem regulującym zasady poruszania się jezdniami Nowego Światu jest wprowadzony 12 czerwca 1996 roku "Uaktualniony projekt stałej organizacji ruchu". Przewiduje on jedynie nieliczne wyjątki zezwalające na przejazd, m.in. mieszkańcom posesji przy Nowym Świecie, taksówkom, pojazdom komunikacji miejskiej
, oczywiście służbom ratowniczym.Pragnę dodać, iż ulica Nowy Świat jest zamknięta dla ruchu kołowego od wielu lat i nie jest to zakaz wprowadzony przez władze Warszawy w ostatnim czasie.
Parlamentarzyści nie mogą uzurpować sobie specjalnych praw i czynić starań o odstępstwa od obowiązujących przepisów, do przestrzegania których, pełniąc funkcję Prezydenta Warszawy, jestem również zobowiązany.
Szanowna Pani Marszałek!
Rozumiem, iż trudności komunikacyjne stolicy mogą wywoływać irytację i zniecierpliwienie. Warszawie zagraża paraliż komunikacyjny. Kontynuacja budowy metra stoi pod znakiem zapytania. Stolicy potrzebne są obwodnice i nowe trasy mostowe, a także generalne remonty kilometrów dróg.
Przez dotychczasowy okres pełnienia przeze mnie funkcji Prezydenta Warszawy stołeczne władze wielokrotnie dawały świadectwo, iż przezwyciężenie najistotniejszych problemów, które kładą cień na dzisiejszym wizerunku Warszawy, jest priorytetem naszych działań. Tak bowiem rozumiemy obowiązki wynikające ze stołecznego charak
teru naszego miasta. Przy obecnym poziomie finansów samorządowych stolica kraju nie jest i nie będzie w stanie samodzielnie podołać tym wszystkim zadaniom.Oczekujemy akceptacji i poparcia dla naszych działań i pracy na rzecz Warszawy, szczególnie ze strony przedstdawici8eli Sejmu i Senatu RP, uważając, iż obowiązki stołeczne Warszawy powinny przede wszystkim znajdować odzwierciedlenie w budżecie kraju pomocnym i sprzyjającym realizacji zadań wynikających ze stołeczności Warszawy.
Jestem przekonany, iż wspólna koncentracja wysiłków pozwoli szybciej przezwyciężyć w najbliższej przyszłości istotne dzisiejsze problemy, zwłaszcza dotyczące transportu i komunikacji.
Zapewniam Panią Marszałek, iż bez względu na swój obecny stan Warszawa była i jest miastem gościnny
m i otwartym dla wszystkich.Z wyrazami szacunku
Paweł Piskorski