Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


37. posiedzenie Senatu RP

18 czerwca 1999 r.

Oświadczenie

Swoje oświadczenie kieruję do ministra zdrowia i opieki społecznej.

W ostatnich dniach otrzymałem list pełen żalu, goryczy od starszych już zapewne wiekiem nadawców. Otóż są oni rodzicami głęboko upośledzonego umysłowo, pełnoletniego syna, przebywającego w domu pomocy społecznej. List zawiera prośbę o nieujawnianie przeze mnie adresu konkretnego domu pomocy społecznej i nazwiska pensjonariusza.

Rodzice ci od 1 stycznia bieżącego roku, czyli od wejścia w życie tak zwanej reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych, są obciążani kosztami zakupu leków dla syna, których koszt przekracza miesięcznie 600 zł. Są to leki psychotropowe, neurologiczne i hormonalne. Do końca ubiegłego roku leki z dwóch pierwszych grup pacjent otrzymywał bezpłatnie. Dodatkowym bodźcem do napisania przez jego rodziców wspomnianego listu było zmuszenie ich w ostatnich tygodniach do pokrycia kosztów leczenia stomatologicznego u tego pacjenta. Spowodowało to w sumie, w ostatnim miesiącu, obciążenie rodziców, prawnych opiekunów pełnoletniego syna - wieloletniego pensjonariusza domu pomocy społecznej - kwotą prawie 10 milionów starych zł.

Pytają więc oni, czy żyją jeszcze w państwie prawa, skoro więźniowie w zakładach karnych otrzymują bezpłatnie zarówno leki, jak i pomoc lekarską.

Proszę o odpowiedź, w jaki sposób rząd zamierza rozwiązać ten problem, który jest ewidentnym przykładem odczuwanej przez obywateli, tak zwanej w starej nomenklaturze niesprawiedliwości społecznej. Jak rozwiązać go kompleksowo?


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie