Spis oświadczeń, oświadczenie


Odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Kulaka, wygłoszone na 27. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 29), złożył Minister Zdrowia i Opieki Społecznej:

Warszawa, 1999.02.01

Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na pismo z dnia 29 grudnia 1998 r. znak: AG/043/290/98/IV uprzejmie odpowiadam na postawione pytania:

I .Czy felczerzy mają prawo do zawierania kontaktów z Kasami Chorych?

Zgodnie z ustawą o zawodzie felczera z dnia 20 lipca 1950 r. (Dz.U. Nr 36 poz. 336 z późn. zm.).

Art. 2 ust. 2

"2. Czynności określone w ust. 1 i 4 felczer wykonuje:
1) w publicznych zakładach opieki zdrowotnej pod kierunkiem lekarza,
2) w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej samodzielnie,
3) w utworzonych punktach felczerskich samodzielnie."

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 października 1998 r. (Dz.U. Nr 134 poz. 873) w sprawie wymagań i kryteriów, jakim powinni odpowiadać świadczeniobiorcy, oraz zasad i trybu zawierania umów ze świadczeniodawcami na pierwszy rok działalności Kas Chorych. Umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych mogą być zawierane ze świadczeniodawcami, którzy spełniają wymagania określone w przepisach o zakładach opieki zdrowotnej, o zawodzie lekarza, o zawodach pielęgniarki i położnej oraz o działalności gospodarczej.

Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym z dnia 6 lutego 1997 r. (Dz.U. Nr 28 poz. 153 z późniejszymi zmianami).

"Kasa Chorych w celu zapewnienia ubezpieczonym świadczeń określonych ustawą gromadzi środki finansowe, zarządza nimi oraz zawiera umowy ze świadczeniodawcami, o których mowa w art. 7 pkt 23"

Art. 7 pkt 23

"Świadczeniodawcy - rozumie się przez to zakład opieki zdrowotnej wykonujący zadania określone w jego statucie oraz osobę wykonującą zawód medyczny w ramach indywidualnej lub specjalistycznej praktyki albo osobę, która uzyskała fachowe kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych i udziela ich w ramach prowadzonej działalności gospodarczej"

Art. 169

Pełnomocnik regionalny przed dniem rozpoczęcia działalności Kasy Chorych zawiera na pierwszy rok umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych od dnia 1 stycznia 1999 r. w szczególności:

1) z lekarzami, którzy posiadają uprawnienia i warunki do udzielania świadczeń, oraz zgłaszają chęć zawarcia umowy, z zastrzeżeniem art. 56,

z przychodniami, poradniami i wiejskimi ośrodkami zdrowia będącymi zakładami opieki zdrowotnej, które powinny do dnia zawarcia umowy z Kasą Chorych przyjąć status samodzielnego zakładu, w rozumieniu przepisów ustawy o zakładach opieki zdrowotnej lub niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej,

3) z pielęgniarkami i położnymi z zastrzeżeniem pkt 1.

W ustawie o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym nie ma zakazu ustawowego, aby felczer wykonujący swój zawód zgodnie z ustawą o zawodzie felczera z dnia 20 lipca 1950 r. (Dz.U. Nr 36 poz. 336 z późn. zm.) występował z ofertą i zawierał umowę z Kasą Chorych. Zaznaczyć należy, że również felczera obowiązywałyby ograniczenia wynikające z art. 56 ust. 1 i 2 powyżej cytowanej ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym z dnia 6 lutego 1997 r., który stanowi, że:

1) "Kasa Chorych nie może zawierać umowy o udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych z lekarzem jeżeli udziela on świadczeń w zakładzie opieki zdrowotnej, który zawarł umowę z Kasą Chorych

2) Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do innego świadczeniodawcy wykonującego zawód medyczny lub psychologa."

W związku z powyższym felczer może być zatrudniony w publicznych zakładach, które zawarły kontrakt z Kasą Chorych i wykonywać swój zawód felczera pod kierunkiem lekarza.

Natomiast w niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej oraz w utworzonych punktach felczerskich, które zawarły kontrakt z Kasą Chorych zawód felczera może być wykonywany samodzielnie.

II. Czy będą mieli prawo do wystawiania recept refundowanych, pracując po 1 stycznia 1999 r. w pomocy doraźnej, wiejskich ośrodkach zdrowia czy innych kontraktach z chorymi.

III. Czy będą mieli prawo wystawiać recepty refundowane dla siebie i swoich rodzin?

Zgodnie z ustawą o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym z dnia 6 lutego 1997 r. (Dz.U. Nr 28 poz. 153 z późniejszymi zmianami) w myśl art. 35, który mówi "Zaopatrzenie w leki i materiały medyczne przysługuje ubezpieczonemu na podstawie recepty wystawionej przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego" felczer nie jest lekarzem, w związku z powyższym nie może wystawiać recept refundowanych.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że wychodząc naprzeciw potrzebom tej grupy zawodowej trwają obecnie prace nad zmianą rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 grudnia 1998 r. w sprawie recept lekarskich, które umożliwi wystawianie recept przez felczerów.

Łączę wyrazy szacunku

Wojciech Maksymowicz


Spis oświadczeń, oświadczenie