Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Kuczyńskiego, złożonym na 53. posiedzeniu Senatu ("
Diariusz Senatu RP" nr 59):Warszawa, 2000.04.18
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek,
W odpowiedzi na pismo Pani Marszałek z dnia 4 kwietnia r. w sprawie oświadczenia Pana Senatora Józefa Kuczyńskiego uprzejmie wyjaśniam, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło odpowiednie działania na rzecz rozwiązania przedstawionego w oświadczeniu problemu zarybiania wód Zalewu Wiślanego cennymi gatunkami ryb.
W dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Polska polityka strukturalna w sektorze rybołówstwa na lata 2000 -2006", przyjętym w kwietniu br. przez Radę Ministrów, wymieniono działania, które będą podejmowane w celu zapewnienia trwałego i zrównoważonego użytkowania zasobów rybnych z korzyścią dla obecnych i przyszłych pokoleń, w tym znaczącej poprawy stanu zasobów ryb. W dokumencie przewidziano również wprowadzenie zintegrowanego zarządzania strefą przybrzeżną, przy udziale resortów ds. środowiska, transportu i gospodarki morskiej, zgodnie z założeniami Agendy Bałtyk 21 w zakresie prawidłowego zarządzania zasobami morza i ochrony środowiska.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 6 marca br. powołał Zespół ds. Zarybiania, który zajmuje się kompleksowo sprawami związanymi z poprawieniem stanu zasobów ryb w polskich obszarach morskich i powierzchniowych wodach śródlądowych. W skład Zespołu weszli przedstawiciele organizacji rybackich, instytutów naukowych i administracji państwowej. Z pomocą Zespołu najłatwiej będzie wspólnie osiągnąć konsensus dotyczący podziału środków będących w dyspozycji Ministerstwa, przeznaczonych na cele zarybieniowe. Opinie formułowane przez Zespół pozwolą opracować założenia polityki zarybieniowej. Chciałabym podkreślić, ż Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zabiega o to, aby pozyskać jak najwięcej środków na sfinansowanie programu zarybieniowego.
Dzięki staraniom Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w rządowym projekcie nowej ustawy Prawo wodne, nad którym obecnie pracuje sejmowa Podkomisja nadzwyczajna, zamieszczono przepis wskazujący na konieczność uczestniczenia przez podmioty korzystające z wód w kosztach przedsięwzięć służących zarybianiu, jeżeli w wyniku prowadzonej przez podmiot działalności (np. zrzut ścieków, zabudowa nurtu rzeki) nastąpiło zmniejszenie populacji ryb.
Do niniejszego pisma załączam dokument "Polska polityka strukturalna w sektorze rybołówstwa na lata 2000 - 2006", który będzie uzupełnieniem wyjaśnień na temat planowanych działań. Jednocześnie uprzejmie informuję, że do konsultacji międzyresortowych, a także ze środowiskiem rybackim, przekazany został projekt "Narodowej strategii rybołówstwa". Poruszone przez Pana Senatora problemy został uwzględnione w tym ważnym dla sektora dokumencie.
Z wyrazami szacunku
Jadwiga Berak