Spis oświadczeń, oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Józefa Kuczyńskiego, złożonym na 48. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53) przekazał Minister Łączności:

Warszawa, dnia 14 marca 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem, złożonym przez senatora pana Józefa Kuczyńskiego podczas 48 posiedzenia Senatu w dniu 30 grudnia 1999 r. w sprawie dokonywania wpłat na rachunek bankowy "Radia Maryja", pragnę wyjaśnić, że Poczta Polska zawierając z klientem Umowę na przyjmowanie wpłat na wskazane przez zleceniodawcę konto ma prawo do pobierania opłaty prowizyjnej od każdej jednorazowej wpłaty.

Jednocześnie, jak wiadomo, opłata ta może być ponoszona:

- przez osobę dokonującą wpłaty zgodnie z obowiązującym cennikiem za usługi pocztowe w obrocie krajowym (przy czym opłata na mocy Umowy może być zmniejszona),

- przez właściciela rachunku bankowego - w tym przypadku opłata prowizyjna jest automatycznie potrącana przez urząd pocztowy dokonujący przelewu z wpłaty dokonywanej na konto bankowe wskazane na blankiecie wpłaty na rachunek bankowy (przeniesienie opłaty na właściciela rachunku bankowego odbywa się na mocy Umowy).

W przypadku umowy z "Radiem Maryja" została wykorzystana ta druga forma współpracy. Oznacza to, że wpłaty na konto "Radia Maryja" nie zostały zwolnione od opłat - zwolnieni z opłat zostali tylko wpłacający, natomiast należność za tę czynność ponosi strona Umowy "Radia Maryja". Niestety szczegóły podpisanej Umowy są objęte tajemnicą handlową i nie mogą zostać ujawnione osobom trzecim (prawnym lub fizycznym).

Jeśli chodzi o pomoc finansową w postaci opustów lub zwolnień od ponoszenia kosztów przez osoby indywidualne potrzebujące pomocy, czy organizacje działające na rzecz osób chorych lub ubogich, Poczta Polska w przypadku otrzymania prośby o wsparcie, nie podchodzi obojętnie do takich wystąpień i w miarę swoich możliwości stara się przyjść z pomocą. I tak, hospicjum chorych dzieci zwróciło się o pomoc, ale tylko w kampanii informacyjnej i Decyzją Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej nr 49 z dnia 30 grudnia 1999 r. opust taki utrzymało, jeśli chodzi o organizację zrzeszającą artystów malujących ustami i nogami, to w roku 1999 organizacji tej również były przyznane opusty odpowiednimi pismami Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej Nr BPC-PC/T-103/99 z dnia 11 lutego 1999 r. i Nr BFC-PC/T-446/99 z dnia 13 września 1999 r.

Powyższe zasady, dotyczące zarówno ponoszenia opłat jak i otrzymywania opustów i zwolnień są takie same dla wszystkich klientów Poczty Polskiej.

Z poważaniem

Maciej Srebro


Spis oświadczeń, oświadczenie